Keskivahva maanjäristys on vavisuttanut Kreikan eteläisiä saaria. Arviolta 5,6 richterin vahvuisen järistyksen keskus oli Kreetan saaren lähistöllä, mutta se tuntui aina pääkaupunkia Ateenaa myöten.
Aamuinen maan vavahtelu ei ensi tietojen mukaan aiheuttanut loukkaantumisia eikä suurempaa aineellista vahinkoa.
Järistys sattui seismologien mukaan syvällä maankuoren alla, mistä johtuen se havaittiin laajoilla alueilla.
Voimakas maanjäristys on vavisuttanut myös Japania. Japanin ilmatieteen laitoksen mukaan järistyksen voimakkuus oli 5,2 Richterin asteikolla.
Poliisi ei saanut heti järistyksen jälkeen ilmoituksia vaurioista tai henkilövahingoista.
Järistysalue sijaitsi noin 200 kilometriä Tokiosta luoteeseen. Lokakuussa samalla alueella sattui maajäristys, jossa kuoli ainakin 37 ihmistä. Tämä järistys oli voimakkuudeltaan 6,8 Richterin asteikolla.