Kokoomus tekee välikysymyksen naisten asemasta työelämässä. Puheenjohtaja Jyrki Katainen sanoi Espoossa tänään, että naisten asemaan työmarkkinoilla on saatava parannus.
Kataisen mukaan naiset ovat miehiä huonommassa asemassa suomalaisilla työpaikoilla, koska he ovat useammin pätkätöissä ja keskimäärin miehiä huonommalla palkalla. Hän moitti punamultahallitusta siitä, ettei se ole kyennyt tuomaan tasa-arvoa suomalaisille työpaikoille.
Katainen vetosi siihen, että töissä olevista naisista pätkätöitä tekee lähes 20 prosenttia, miehistä 12 prosenttia. Epävarmuus koskee erityisesti nuoria naisia ja julkisen sektorin työntekijöitä.
- Kuntien valtionosuuden yhdeksi kriteeriksi on asetettava pätkätöiden osuus kunnassa teetettävästä työstä, Katainen ehdotti.