Matrix on julkistanut seuraavan sukupolven usealle kerrokselle ladottuja transistoreita sisältävistä muistisiruistaan. Poikkeavan toteutuksen ansiosta sirulle saadaan enemmän transistoreita kuin perinteisellä menetelmällä, ja se vähentää tuotantokustannuksia.
Tuhannen kappaleen erissä Matrixin muistisirut maksavat 9 dollaria kappaleelta, vastaavat flash-muistit maksavat noin 15 dollaria.
Flash-muistille pystyy kuitenkin tallentamaan dataa kerran toisensa jälkeen, Matrixin siruihin taas kertaallen tallennettu tieto säilyy siellä, sitä ei voida poistaa eikä sen päälle voi tallentaa.
Siksi 150 nanometrin tekniikalla valmistettujen sirujen markkinat ovat paljon pienemmät. Yritys markkinoi sirua asiakkaille, jotka haluavat tallentaa dataa pysyvästi. Leluyhtiö Mattel ja Nintendo, Sony, Seagate ja Kodak ovat kaikki potentiaalisia asiakkaita. Nintendo on sijoittanut Matrixiin 15 miljoonaa dollaria ja toivoo voivansa käyttää siruja joskus GameBoy Advance -laitteessaan.
Matrix tuottaa siruja miljoonan kappaleen kuukausivauhdilla.