In­tia­lai­set ko­la­juo­mil­la tu­ho­hyön­teis­ten kimp­puun

Intian puuvillafarmarit ovat keksineet uuden ja yllättävän keinon pitää tuhohyönteiset loitolla. He juottavat ötököille kolajuomia.

Intian puuvillafarmarit ovat keksineet uuden ja yllättävän keinon pitää tuhohyönteiset loitolla. He juottavat ötököille kolajuomia.

Tiedepiireissä intialaisten keksintöön suhtaudutaan sangen epäilevästi, mutta Intian farmarit vakuuttavat keksintönsä toimivan.

- Olemme huomanneet, että kaikki kolajuomat vaikuttavat tuholaisiin samalla tavalla. Kolaa nauttineet tuholaiset muuttuvat veltoiksi ja putoilevat maahan, N. Hamunayya sanoo.

Tutkija Thirupathi Reddy kuitenkin heittää julmasti jäitä puuvillafarmareiden kolahattuihin. Hän kertoo tehneensä tutkimuksia, joiden tulokset eivät mitenkään tue viljelijöiden väitteitä.

Myös kolajättiläiset Pepsi ja Coca-Cola ovat antaneet ymmärtää, että viljelijöiden kolapuheet eivät perustu tosiseikkoihin.

Ilmoita asiavirheestä