Nosto- ja sidontatuotteita valmistava Inka Oy siirtyy käyttämään tietojärjestelmätoimittaja IBS:n ASW-järjestelmää sovellusvuokrauksena. Yhtiön mukaan ajanmukaiset ohjelmistot ja ASP-ratkaisu tukevat Inkan uutta strategiaa ja niiden avulla parannetaan asiakaspalvelua.
Uuden strategiansa mukaan Inka keskittyy kannattavimpiin toimintoihinsa ja keskittää suuren osan tuotannostaan Virroille Keski-Suomeen. Uusi strategia toi myös uudenlaisia tietojärjestelmätarpeita.
Organisaatiomuutosten yhteydessä Inkan tavoitteena oli ottaa uudet ohjelmistot käyttöön saumattomasti ja nopealla aikataululla. Sovellusvuokrausratkaisun piiriin kuuluvien talous- ja palkkahallinnon sovellusten käyttöönottovaihe kesti kolme viikkoa ja toiminnanohjausjärjestelmän osalta projekti saatetaan päätökseen joulukuussa.