Mi­nis­te­ri Man­ni­nen: Osaa­mis­kes­kus­oh­jel­mal­le jatkoa 2013 asti

Alue- ja kuntaministeri Hannes Manninen esittää osaamiskeskusohjelmalle jatko vuoteen 2013 asti. Manninen perustelee ehdotustaan esaamiskeskusohjelmatyöstä saaduilla myönteisillä kokemuksilla.

Alue- ja kuntaministeri Hannes Manninen esittää osaamiskeskusohjelmalle jatko vuoteen 2013 asti. Manninen perustelee ehdotustaan esaamiskeskusohjelmatyöstä saaduilla myönteisillä kokemuksilla.

Ministeri Manninen puhui aluelähtöisen erityisohjelman jatkamisesta vuosina 2007-2013 keskiviikkona Uudenmaan osaamiskeskuspäivässä.

Manninen kuitenkin painottaa, että osaamiskeskusohjelman on pystyttävä uudistumaan.

"Samalla on avoimesti mietittävä, pitäisikö osaamiskeskusohjelman toimenpiteitä nykyistä selvemmin eriyttää eri tyyppisten keskusten mukaan ja erottaa kansainvälisen liigan joukkueet tekemättä kuitenkaan tästä sarjasta suljettua", Manninen pohtii.

Osaamiskeskusohjelman tulevaa rakennetta, sisältöä ja tavoitteita suunniteltaessa on erityisesti kiinnitettävä huomiota valmisteilla olevan ohjelman ja muiden alue- ja innovaatiopoliittisten instrumenttien täydentävyyteen ja entistä selkeämpään työnjakoon, sanoo Manninen.

Osaamiskeskusten ja muiden kansallisten osaamiskeskittymien entistä parempi keskinäinen verkottuminen on tulevaisuuden tärkeä kysymys. Mannisen mukaan periaatteena tulee olla, että keskusten välille luodaan tarkoituksenmukainen työnjako, jotta keskusten osaaminen muutetaan kaikkien Suomen alueiden ja osaamiskeskusten menestykseksi.

Ilmoita asiavirheestä