Tampereen museokeskus Vapriikki juhlistaa naisten satavuotista äänioikeutta monipuolisella näyttelyllä. Piiasta päättäjäksi -näyttely on rakennettu historiatieteen opiskelijoiden ja nuorten kuvataiteilijoiden yhteistyönä.
Näyttely nostaa esille naisia, joiden elämänkohtalot liittyivät tiiviisti naisten äänioikeuteen. Samalla pohditaan sitä, miten naisten asema vallankäytössä on muuttunut sadassa vuodessa.
Ensimmäiset naiskansanedustajat vaativat mm. samaa palkkaa samasta työstä, turvakotien perustamista ja naisten pääsyä valtiollisiin virkoihin. Yksi tunnetuimmista oli Miina Sillanpää (1866-1952), joka aloitti poliittisen uransa Palvelijataryhdistyksen puheenjohtajana ja josta tuli Suomen ensimmäinen naisministeri.
Piiasta päättäjäksi -näyttely on toteutettu yhteistyössä Tampereen nykytaiteen museon kanssa. Näyttely on avoinna 22. huhtikuuta 2007 asti.