So­ti­las­saa­re­na toi­mi­nut Iso­saa­ri avautuu ylei­söl­le ke­sä­kuus­sa

Entinen sotilassaari Isosaari avautuu yleisölle tänä kesänä. Helsingin edustalla sijaitseva saari aukeaa tilausryhmille toukokuun aikana ja yleisölle 10.

Entinen sotilassaari Isosaari avautuu yleisölle tänä kesänä. Helsingin edustalla sijaitseva saari aukeaa tilausryhmille toukokuun aikana ja yleisölle 10. kesäkuuta.

Saaressa on esimerkiksi saunoja, kaksi hiekkapohjaista uimarantaa ja 9-reikäinen golfkenttä. Haastavaksi luonnehditulla golfkentällä voi pelata maanantaisin, jolloin saarelle ei tuoda yleisöristeilyillä muita ihmisiä.

Helsingin Kauppatorilta on saareen reilun puolen tunnin venematka. Senaatti-kiinteistöt on vuokrannut Puolustusvoimien käytöstä vapautuneet rakennukset Suomen Saaristokuljetus Oy:lle.

Isosaaren rakentaminen rannikkotykistön linnakesaareksi aloitettiin vuonna 1913. Varuskunta lähti saaresta tammikuussa 2012. Puolustusvoimat on sen jälkeen järjestänyt Isosaaressa kurssi- ja koulutustoimintaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä