Yh­dis­tyk­sil­le haetaan rajoja

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt Kiimingin Koirakeskuksen valituksen, jossa tämä pyysi kumoamaan markkinaoikeuden tarjouskilpailusta antaman päätöksen. Sen kohteena oli Oulun kaupungin alueella vuosina 2002 ja 2003 järjestettävä pieneläinten tilapäinen hoito.


Oulu
Korkein hallinto-oikeus on hylännyt Kiimingin Koirakeskuksen valituksen, jossa tämä pyysi kumoamaan markkinaoikeuden tarjouskilpailusta antaman päätöksen. Sen kohteena oli Oulun kaupungin alueella vuosina 2002 ja 2003 järjestettävä pieneläinten tilapäinen hoito. Markkinaoikeus ei nähnyt nykyisten lainsäännöksien aikana olevan estettä sille, että Oulun Seudun Eläinkotisäätiö vastaisi toiminnasta.

Kiimingin Koirakeskus vaati markkinaoikeuden päätöksen kumoamista, koska vapaaehtoistyövoiman turvin pääosin toimiva säätiö oli tullut mukaan selkeästi ammattimaiseen liiketoimintaan.

Yrityksellä ei valituksen mukaan ollut mitään mahdollisuuksia kilpailla säätiön kanssa, jolla ei ollut samanlaisia velvoitteita kuin yrityksellä.



Erikoinen ratkaisu


Eläinkotisäätiö tarjosi ympärivuorokautista toimintaa 20 000 euron vuosittaisella hinnalla. Koirakeskuksen tarjous oli ilman arvolisäveroa 42 380 euroa.

Oulun kaupungin logistiikkakeskuksen materiaalipäällikkö päätti ympäristöviraston esityksen mukaisesti hankkia palvelun halvimman tarjouksen tehneeltä eläinkotisäätiöltä.

Hankintalautakunta hyväksyi kuitenkin yrityksen tarjouksen, joka sen mukaan takasi varman palvelun.

Säätiö valitti markkinaoikeuteen, joka kumosi hankintalautakunnan päätöksen julkisista hankinnoista annetun lain vastaisena.

KHO:n mukaan markkinaoikeus on voinut kumota hankintalautakunnan päätöksen, koska eläinkotisäätiön tarjous vastasi tarjouspyyntöä eikä hankintayksikkö ollut sulkenut sitä pois julkisesta hankinnoista annetun lain nojalla.

KHO toteaa, että hankintapäätös ei ole julkisista hankinnoista olevan lain vastainen pelkästään sen vuoksi, että säätiön tarjousta ei ollut hylätty sillä perusteella, että se olisi Kiimingin Koirakeskuksen välittämällä tavalla säätiön säädekirjan tai säätiölain taikka työsuojelulainsäädännön vastainen.

Helsingin yliopiston finanssioikeuden professori Kai Kaliman mielestä KHO antoi asiassa hyvin erikoisen päätöksen, koska se tutki vain hankintalain mukaisen osuuden ja jätti muut asiakokonaisuudet syrjään.



Säännöksiä selkiytettävä


"Säännöksiä on jatkossa syytä selkiinnyttää. Myös hankintapäätöksiä on jatkossa pystyttävä katsomaan muun lainsäädäntömme kautta. Yritykset ja säätiöt sekä yhdistykset on tulevaisuudessa pakko saada samanarvoiseen asemaan kilpailutilanteessa. Nykyinen tilanne on suorastaan häämentävä, sillä kuinka kunta voi luottaa, että talkoolaiset varmasti lähtevät liikkeelle rankkasateessa tai paukkupakkasella", sanailee professori Kai Kalima.

Verohallituksen harmaan talouden viranomaisyhteistyön kehittämisprojektin päällikkö Markku Hirvonen on Kaliman kanssa samaa mieltä. Hänen mielestään säännöksiä olisi syytä tarkistaa myös yhdistysten osalta.

"Valtaosa säätiöistä ja yhdistyksistä toimii kuten pitääkin. Nyt säätiöt säätelevät itse toimintaansa, sillä patentti- ja rekisterihallitus ei ehdi seurata kunnolla niiden toimintaa. Lieveilmiöinä on jo tullut esille liiallinen paneutuminen liiketoimintaan, mutta vaarana on lisäksi se, että varoja valuu yksityisiin taskuihin ja säätiöt saattavat olla myös oivallisia rahanpesupaikkoja. Myös yhdistykset tarvitsivat nykyistä selkeämmät pelisäännöt", sanoo Hirvonen.



"Asiat vähän ristissä"


Patentti- ja rekisterihallitus on aloittanut uusien säännösten valmistelun, mutta toiminta on alkutekijöissään.

Oulun kaupungin hankintalautakunnan puheenjohtaja Kauko Kukkonen sanoo, että asia otetaan esille seuraavassa lautakunnan kokouksessa.

"Tässä asiassa soppa pääsi syntymään, kun tarjouspyynnöt eivät olleet tarpeeksi selkeitä. Asiakokonaisuudella on myös valtakunnallista kiinnostavuutta ja sen vuoksi pelisäännöt pitäisi saada pikaisesti kuntoon", vaatii Kukkonen.

Oulun Seudun Eläinkotisäätiön puheenjohtajan Mikko Lanton mukaan säätiön hallitus pohtii tilannetta ensi viikon kokouksessaan. KHO:n ratkaisu antoi ainakin aikaa pohtia pidempään myös mahdollisen yrityksen perustamista liiketoimintaa varten.

"Onhan se selvää, että nyt asiat ovat vähän ristissä, koska me pystymme toimimaan säätiöpohjalta. Toiminta on jatkunut normaaliin tapaan", toteaa Mikko Lantto.

Ilmoita asiavirheestä