Helsingin poliisi selvittää Kallion kaupunginosassa kuolleena löytyneen miehen henkilöyttä. Mies löytyi Hämeentien varrella olevan kerrostalokiinteistön pihalta viime keskiviikkona. Poliisitutkinnan perusteella hänen kuolemaansa ei liity rikosta.
Vainaja on arvioitu noin 30-vuotiaaksi. Hän on 172 senttiä pitkä ja hoikka. Hiukset ovat pitkät, tummanruskeat ja kiharat. Yllään hänellä oli pitkät tiilenpunaiset urheiluhousut, vihreä neulepusero ja ruskeat sandaalit.
Miehen hallussa olleista tavaroista voidaan olettaa hänen olevan ulkomaalainen, mahdollisesti hollantilainen. Henkilöpapereita hänellä ei ollut mukanaan. Mies oli saapunut Suomeen ehkä muutamia päiviä tai viikkoja aiemmin laivalla Rostockista.
Häneltä löytyneellä kameralla on kuvattu mm. Linnanmäen vieressä olevaa puistoa sekä suomalaisia nuoria henkilöitä.
Helsingin poliisi pyytää miehestä tietäviä henkilöitä soittamaan Helsingin poliisiin puh. 09 - 189 5308 tai virka-ajan ulkopuolella puh. 09 - 189 4240.