Saksan johto löysi yh­tei­sen sävelen Ve­nä­jä-po­li­tii­kas­sa

Saksan koalitiohallitus on onnistunut sovittelemaan linjaerojaan Venäjä-politiikassa, arvioivat Saksan idänsuhteisiin perehtyneet asiantuntijat.

Saksan koalitiohallitus on onnistunut sovittelemaan linjaerojaan Venäjä-politiikassa, arvioivat Saksan idänsuhteisiin perehtyneet asiantuntijat.

Liittokansleri Angela Merkel suhtautuu hyvin viileästi presidentti Vladimir Putiniin ja kannattaa laajoja talouspakotteita Venäjää vastaan. Saksan ulkoministerinä toimii pitkän linjan sosiaalidemokraatti Frank Walter Steinmeier, jonka Venäjä-politiikka on aiemmin nojannut tiivistä yhteistyötä korostavaan linjaan.

- Jos analysoi painotuseroja, ulkoministeriöllä on yhteistyölähtöisempi lähestymistapa, kun taas liittokanslerinvirasto on suorapuheisempi pakotteissa ja ajaa kovempaa linjaa Venäjän johtoa kohtaan, arvioi Stefan Meister STT:lle Berliinistä. Meister toimii asiantuntijana Saksan ulkosuhteisiin erikoistuneessa DGAP-tutkimuslaitoksessa.

Tutkija Hannes Adomeit arvioi, että Saksan hallituksen Venäjä-politiikka on varsin yhtenäistä ottaen huomioon Merkelin ja Steinmeierin erilaiset lähtökohdat idänsuhteissa. Myös Steinmeier on kääntynyt puolustamaan kovia talouspakotteita.

- Jo ennen Ukrainan kriisiä oli selviä merkkejä, että Steinmeier ei enää jatkaisi aiempaa Venäjä-politiikkaansa, Adomeit sanoo puhelimitse Saksan Baijerista. Hän on työskennellyt Venäjä-asiantuntijana muun muassa College of Europe -yliopistossa.

Pääministeri Alexander Stubb (kok.) vierailee maanantaina Berliinissä ja tapaa puoluetoverinsa Angela Merkelin. Venäjä-suhteet on yksi teema, josta on tarkoitus keskustella. Stubb on kuunnellut pakotepolitiikassa Angela Merkeliä varsin herkällä korvalla.

Erkki Tuomioja taas on Steinmeierin tapaan kokenut ulkoministeri ja sosiaalidemokraatti, joka suhtautuu pakotteisiin ja myös Merkelin linjauksiin Stubbia varauksellisemmin.

Tuomioja on kuitenkin arvostellut Venäjää varsin suorasanaisesti. Hän on korostanut, että pakotteiden jarruttamisessa ei ole kyse Venäjän myötäilystä vaan siitä, että tulitauolle pitää antaa tilaa.

Ilmoita asiavirheestä