Moot­to­ri­tie­tun­ne­lin katosta rysähti laatta tielle Hä­meen­lin­nas­sa

Kolmostien moottoritietunnelin katosta on pudonnut laatta tielle Hämeenlinnassa.

Kolmostien moottoritietunnelin katosta on pudonnut laatta tielle Hämeenlinnassa. Kukaan ei loukkaantunut tilanteessa eilisiltana, mutta tie suljettiin pohjoiseen menevältä liikenteeltä varotoimena, kertoo poliisi.

Liikenne kiertää tunnelin Hämeenlinnan katujen kautta ja on soljunut toistaiseksi hyvin.

Tunnelin katosta putosi noin taulutelevision kokoinen painava paloeristelevy, kertoo Tapani Angervuori Uudenmaan ely-keskuksesta. Hän vastaa muun muassa tunneleiden turvallisuudesta.

Angervuoren mukaan katosta irronneen laatan ympäriltä on jo purettu noin viiden neliön alalta paloeristelevyjä, koska niissä oli murtumia. Muuallakin katossa havaittiin halkeamia.

Paloeristelevyt on liimattu kattoon.

- Yksi epäilys on, että nämä aineet ovatkin olleet vähän vieraita toisilleen eli ne eivät välttämättä pysykään siellä, Angervuori sanoi.

Laatta putosi ohituskaistan kohdalla. Angervuoren mukaan on mahdollista, että tunnelin toinen kaista avataan liikenteelle, kunhan on varmaa, että katosta ei putoa enää mitään.

Katetun moottoritieosuuden päälle on rakennettu ostoskeskusta, joka on määrä avata lokakuun lopussa.

Ilmoita asiavirheestä