Oulun poliisin tehtävien määrä on kasvanut juhannusaaton edetessä. Kiirettä pitää myös muualla Pohjois-Suomessa.
– Tehtäviä on riittänyt normaalia perjantai-iltaa enemmän. Kovasti on kiirettä ollut, toteaa vanhempi konstaapeli Mikko Vuorio poliisin johtokeskuksesta.
Vuorion mukaan vilkas radioliikenne Lapin, Koillismaan ja Jokilaaksojen suunnilta kertoo lisääntyneistä tehtävämääristä myös muualla Pohjois-Suomessa.
Varsinkin Kalajoella on ollut paljon tehtäviä. Hiekkasärkillä meneillään oleva Kalajoen juhannus -festivaali on saanut ihmiset liikkeelle.
– Normaalina viikonloppuna siellä ei juurikaan poliisitehtäviä ole. Pelkästään Kalajoella on ollut perjantaina kello 16 jälkeen jo 18 poliisitehtävää, Vuorio sanoo.
Oulun poliisilaitoksen alueilla kiirettä ovat enimmäkseen aiheuttaneet häiriökäyttäytymiset ja liialliset päihtymykset. Vakavilta tapauksilta on tähän mennessä vältytty.
Oulu-Koillismaan pelastuslaitoksen näkökulmasta juhannusaatto on sujunut hyvin rauhallisesti.
– Koko alueella ei ole käytännössä tapahtunut juurikaan mitään, kertoo Päivystävä palomestari Jarno Soisalo Oulu-Koillismaan pelastuslaitokselta.