Taivalkoskella kalastamassa ollut Joonas Savolainen nappasi torstaina 22. kesäkuuta haaviinsa mahdollisesti Suomen suurimman nieriän.
Kalalla oli kokoa Savolaisen mittauksen mukaan pituutta 70 senttiä ja painoa 6 585 grammaa.
– Olisi pitänyt ehkä käydä vielä kaupassa punnitsemassa, mutta sähköpuntarin lukemilla nyt mennään, kun olin reissun päällä, Savolainen pohtii.
Kalastaja on jättänyt kalan tiedot ja kuvat Suomen suurkalarekisteriin, mutta ei ole saanut vielä viestiä siitä, onko kyseessä todellakin ennätyskala. Tällä hetkellä Suomen suurin nieriä on vuonna 2009 Savitaipaleelta nostettu 6,5 kiloinen kala.
Vonkale narrattiin Taivalkosken Ohtaojalta, joka on Iijoen sivujoki. Alueella on kalanviljelyslaitos, josta istutetaan jokeen nieriän lisäksi muun muassa lohta ja puronieriää.
– Täällä istutetaan aina kesäisin nieriää, niin siksi se on kiinnostava, vähän erilainen kalapaikka, Savolainen kertoo.
Nieriän pyytäminen kapeasta joesta kävi kalastajan mukaan helposti. Vaikeammaksi osoittautui sen sijaan kalan nostaminen pois vedestä.
– Kun kalaa piti alkaa nostamaan haaviin, niin mietin, että miten tällainen jötkäle siihen mahtuu, Savolainen kuvailee.
Torstainen kalansaalis päätyi Savolaisen mukana Kiimingissä vietetyn mökkijuhannuksen juhlapöytään.
– Nopeasti se hävisi loimutettuna juhannuspöydästä, Savolainen summaa.
Osallistu koko kesän kestävään kalakuvakisaan lähettämällä kuvasi tai videosi joko sähköpostitse tai numeroon 13222. Voit lähettää kuvan myös verkkolomakkeen kautta. Kirjoita kuvan oheen "kalakuva".