Sininen tulevaisuus –eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo sanoo Ilta-Sanomissa, ettei perussuomalaisten ryhmään palannut kansanedustaja Arja Juvonen edes hakenut Elon johtamaan ryhmään.
– Juvonen ei ole laittanut meille edes hakemusta. Hän myös äänesti hallituksen epäluottamuksen puolesta, Elo sanoo IS:lle.
Juvosen paluu ei heikentänyt sinisen tulevaisuuden ryhmää, mutta toi perussuomalaisille yhden edustajan lisää. Nyt perussuomalaisilla on 17 kansanedustajaa, kun sinisellä tulevaisuudella on 19 edustajaa. Asetelma oli aluksi sinisen tulevaisuuden hyväksi 20-15, mutta Ritva Elomaa ja nyt myös Arja Juvonen ovat palanneet lähtöruutuun.
– Perussuomalaisten eduskuntaryhmästä lähti 22 edustajaa, joista kaksi palasi takaisin. Ehkä sitä perussuomalaisella matematiikalla pidetään voittona, mutta suon sen heille, jos he näin sen kokevat, Simon Elo piikittelee.
Perussuomalaisista eronnut Veera Ruoho ei ole vielä liittynyt mihinkään ryhmään. Perussuomalaisiin hän ei kertomansa mukaan aio palata. Ruoho kommentoi asiaa Ilta-Sanomille.