Liikkuva poliisi ja Oulun järjestyspoliisi valvoo tehostetusti ajoneuvojen renkaiden kuntoa ensi viikolla 1.-5.9.2003 välisenä aikana. Valvonnassa tarkastetaan ajoneuvojen renkaiden säädöstenmukaisuus, pääasiassa yleiskunto ja kulutuspinnat. Säännösten mukaan kaikki ajoneuvot on varustettava sen rekisteröidyn kokonaismassan ja akseleille kohdistuvien massojen edellyttämin renkain ja vantein. Renkaita, joissa kudos on näkyvissä tai jotka ilmeisesti ovat vaarassa räjähtää, ei saa käyttää.
Kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee auton renkaissa olla vähintään 1,6 mm. Pääurilla tarkoitetaan leveitä uria renkaan kulutuspinnan keskialueella noin kolmen neljänneksen leveydellä kulutuspinnasta.
Auton etupyörissä ei saa käyttää renkaita, joiden puutteellinen tasapaino voi haitata ohjausta. Auton ilmarenkaan paine ei saa ilman erityistä syytä poiketa renkaan tai auton valmistajan suosituksen mukaisesta, auton kuormitustilaa vastaavasta paineesta alaspäin enempää kuin 20 prosenttia.
Autossa on käytettävä talvirenkaita joulu-, tammi- ja helmikuun aikana. Tällöin kulutuspinnan pääurien syvyys oltava vähintään 3,0 mm. Autossa ja siihen kytketyssä perävaunussa saa käyttää nastarenkaita marraskuun 1 päivästä maaliskuun 31 päivään tai toista pääsiäispäivää ensinnä seuraavaan maanantaihin, myöhemmän näistä päivämääristä ollessa määräävä.
Jos henkilöautossa käyttää nastarenkaita, on ne asennettava ajoneuvon kaikkiin pyöriin. Ajoneuvon eri renkaissa saavat nastamäärät poiketa enintään 25 prosenttia ajoneuvon sen renkaan nastamäärästä, jossa nastoja on eniten.
Kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee perävaunun renkaissa olla 1,6 mm. Talvirenkaita pitää käyttää kuten autossakin perävaunuissa, joiden kokonaismassa on yli 0,75 tonnia ja enintään 3,5 tonnia. Nastarenkaiden käytöstä ja ilmarenkaiden rengaspaineista säädetään samoin kuin autoissakin sillä lisäyksellä, että kokonaismassaltaan yli 0,75 tonnin ja enintään 3,5 tonnin perävaunussa on käytettävä nastarenkaita, jos vetoautossa on sellaiset.
Moottoripyörän ja mopon renkaiden kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee olla vähintään 1,0 mm. Moottoripyörän etupyörässä ei saa käyttää rengasta, jonka puutteellinen tasapaino voi haitata ohjausta.
Mopossa ja moottoripyörässä on käytettävä talvikäyttöön sopivia, karkeakuvioisia renkaita joulu-, tammi- ja helmikuussa. Nastarenkaita saa käyttää samoilla ehdoilla kuin henkilöautoissa.
Syksyn sateiset kelit ovat lähestymässä. Ajoneuvojen renkaat tulee olla kunnossa erityisesti keliolosuhteiden huonontuessa. Kesärenkaiden suositeltava urasyvyys sadekelillä ajettaessa on vähintään 4 mm. Alhaisemmalla urasyvyydellä ajettavilla renkailla on merkittävästi heikommat vesiliirto-ominaisuudet.
Tutkimusten mukaan myös renkaiden sijoittelussa kannattaa ottaa huomioon se, että kuluneemmat renkaat tulisi olla edessä. Samalla akselilla tulisi olla kuluneisuudeltaan samankaltaiset renkaat.
Tehovalvontaviikon aikana tavattuihin rikkomuksiin puututaan poikkeuksetta. Renkaiden kunnon ohella valvotaan myös mm. ajoneuvojen kuntoa. Lisäksi jokainen tarkastettavana olevan ajoneuvon kuljettaja puhallutetaan.