Suo­ma­lais­ten oh­jel­mis­to­ta­lo­jen lii­ke­vaih­to ylitti mil­jar­din euron rajan

Suomalainen ohjelmistotuoteala on vuoden 2002 aikana kasvattanut kokonaisliikevaihtoaan noin 14 prosenttia, vaikka it-alaa kaikkiaan vaivaa alemmuustila. Ohjelmistoalan kasvu saavutettiin pääosin kotimarkkinoilla, joilla ohjelmistotuoteyritysten myynti nousi yli 20 prosenttia.

Suomalainen ohjelmistotuoteala on vuoden 2002 aikana kasvattanut kokonaisliikevaihtoaan noin 14 prosenttia, vaikka it-alaa kaikkiaan vaivaa alemmuustila. Ohjelmistoalan kasvu saavutettiin pääosin kotimarkkinoilla, joilla ohjelmistotuoteyritysten myynti nousi yli 20 prosenttia.

Ohjelmistotuoteala onkin Suomessa kasvava toimiala, joka on nousemassa muun teknologia-alan rinnalla kansantaloudellisesti merkittävään asemaan. Ohjelmistotuotealan nykytilanne selviää kuudennen kerran tehdystä ohjelmistoyrityskartoituksesta.

Ohjelmistoyritysten yhteenlaskettu liikevaihto ylitti vuonna 2002 ensimmäisen kerran miljardin euron rajan. Kasvu on saavutettu pääosin kotimaisilla markkinoilla, joilla ohjelmistotuoteyritysten myynti nousi yli 20 prosenttia. Vienti sen sijaan pysyi vuonna 2002 suunnilleen edellisvuoden tasolla ollen yhteensä noin 400 miljoonaa euroa.

Kannattavuus enemmistöllä ohjelmistotuoteyrityksistä oli lähellä nollaa vuonna 2002 päättyneellä tilikaudella. Tutkimukseen osallistuneista yrityksistä suurin osa teki nollatuloksen, 15 prosenttia yrityksistä teki voittoa yli 15 prosenttia liikevaihdostaan ja noin 25 % prosenttia yrityksistä jäi tappiolle.

Ohjelmistotuotealan yrityksiä oli vuonna 2002 noin 1000, ja ne työllistivät yhteensä noin 10 000 it-ammattilaista. Henkilöstömäärässä ei ole tapahtunut suurta muutosta.

Ohjelmistoalan kasvuodotukset ovat nyt maltillisemmat kuin muutama vuosi sitten, mutta ne ovat edelleen varsin suuret. Vuosien 2002-2005 aikana yritysten vuosittainen kasvuodotus on kotimaassa 24 ja viennissä 42 prosenttia.

Ohjelmistotuoteliiketoiminnalla tarkoitetaan yrityksen itse kehittämiin ja ylläpitämiin ohjelmistoihin liittyvää liiketoimintaa, jossa asiakaskohtaisen sovellustyön osuus on vähäinen.

Ohjelmistotuoteala muodostaa noin 30 prosenttia koko ohjelmistoalan liikevaihdosta, joka sisältää mm. sulautetut ohjelmistot, yritysten sisäiseen käyttöön tehdyt omat ohjelmistot sekä projektiliiketoiminnan.

Kyselyn tuloksia:

  • Tutkimukseen osallistuneista ohjelmistotuoteyrityksistä 46 prosentilla on kansainvälistä liikevaihtoa. Suurin osa yrityksistä on kansainvälistymisprosessin alussa, keskimäärin vientiä on noin 8 maahan. Yleisimmät vientimaat ovat Ruotsi, Yhdysvallat ja Saksa.
  • Yrityksen ensimmäinen vientikauppa tapahtuu keskimäärin 6 vuoden ikäisenä. Tosin noin 31 prosenttia yrityksistä oli aloittanut viennin 0-2 vuoden ikäisenä. Yleisimmät vientimuodot ovat suora myynti kohdemaihin sekä ulkomaisen jälleenmyyjän tai agentin käyttäminen.
  • Suomalaisista ohjelmistotuoteyrityksistä 75 prosenttia sijaitsee kasvukeskuksissa yliopistojen ja teknologiakeskusten läheisyydessä. Yli puolet kaikista ohjelmistotuoteyrityksistä ja 74 prosenttia alan suurimmista yrityksistä sijaitsee Uudellamaalla.
  • Yritykset ovat iältään keskimäärin 12-vuotiaita ja harjoittaneet ohjelmistotuoteliiketoimintaa 9 vuotta. Ohjelmistotuoteyritysten perustaminen on vähentynyt jonkin verran viimeisten parin vuoden aikana.
  • Keskimäärin 34 prosenttia kyselyyn vastanneiden yritysten henkilöstöstä työskentelee tuotekehitystehtävissä.

Maalis-toukokuussa 2003 lomakekyselynä tehty Ohjelmistoyrityskartoitus tavoitti 166 omaa ohjelmistotuoteliiketoimintaa harjoittavaa yritystä eli noin 17 prosenttia alan yrityksistä.

Ohjelmistoyrityskartoituksen tekivät Teknillisen korkeakoulun kaksi laboratoriota, Ohjelmistoliiketoiminnan ja -tuotannon laboratorio SoberIT sekä Yritysstrategian ja kansainvälisen liiketoiminnan laboratorio. Lisäksi tutkimuksen toteutukseen osallistui Laurea-ammattikorkeakoulu.

Tutkimus tehtiin Ohjelmistotuoteliiketoiminnan osaamiskeskuksen, Kauppa- ja teollisuusministeriön, Uudenmaan TE-keskuksen sekä Tekesin toimeksiannosta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä