Kau­pus­te­lu ja kerjäys riesana Oulussa

Puolalaisia kaupustelijoita ja romanialaisia rahan kerjääjiä on kesän aikana liikkunut Oulun keskustassa, mutta myös laajemmin maakunnissa. Oulun poliisin tietoon on tullut useita ilmoituksia luvattomista kaupustelijoista.

Kaupustelu kuriin . Taloyhtiö voi varoittaa kaupustelijoita asianmukaisella ilmoituksella.
Kaupustelu kuriin . Taloyhtiö voi varoittaa kaupustelijoita asianmukaisella ilmoituksella.
Kuva: Tapio Maikkola

Puolalaisia kaupustelijoita ja romanialaisia rahan kerjääjiä on kesän aikana liikkunut Oulun keskustassa, mutta myös laajemmin maakunnissa. Oulun poliisin tietoon on tullut useita ilmoituksia luvattomista kaupustelijoista.

Lähinnä Puolasta kotoisin olevat kaupustelijat ovat kertoneet poliisille olevansa köyhiä opiskelijoita, jotka tauluja myymällä rahoittavat opiskelunsa. Italialaisiksi esittäytyneet kaupustelijat ovat myyneet epäaitoja nahkatakkeja aitoina Oulun keskustassa.

Komisario Antti Luoto Oulun poliisista varoittelee, että kaupustelijoihin ja heidän kertomuksiinsa pitää suhtautua varauksella. "Usein nämä kaupustelijat ja rahan kerääjät kertovat tarinoita surkeasta kohtalostaan."

Romanialaiset ja puolalaiset ovat niin sanottuja lomalaisia, jotka tulevat kesäaikaan Ruotsin kautta Suomeen. Ilmiö ei ole uusi.

"Varsinkin puolalaiset tulevat kesäisin Suomen puolelle omilla autoillaan ja kiertelevät myös maakunnissa kauppaamassa tavaraa ja taidetta", Luoto kertoo.



Järjestyssääntö
kieltää kaupustelun


Voimassa oleva kaupungin järjestyssääntö kieltää ehdottomasti kaupustelun ja kerjäämisen. "Jos häiriötä aiheutuu, on syytä kääntyä poliisin puoleen", kehottaa Luoto.

Järjestyssäännön mukaan luvattomasta kaupustelusta ja kerjuusta poliisi voi kirjoittaa sakon. "Sakon kirjoittaminen on aiheellista, koska jos sakkoa ei maksa siitä jää merkintä rekisteriin ja maahantulo voidaan seuraavalla kerralla evätä", kertoo Luoto.

Uudessa, lokakuun alusta voimaan tulevassa järjestyslaissa kieltoa ovelta ovelle kaupustelusta ei enää ole, mutta laki kieltää kaiken häiriötä aiheutuvan toiminnan. "Se jää nähtäväksi, miten uusi järjestyslaki puree kaupustelijoihin", Luoto sanoo.

Ilmoita asiavirheestä