Poliisi ampui sekavaa veit­si­mies­tä Hel­sin­gis­sä

Poliisin aamulla Helsingin Herttoniemessä jalkaan ampuma mies on noin 20-vuotias helsinkiläinen, jolla ei ole mainittavaa rikostaustaa.

Poliisin aamulla Helsingin Herttoniemessä jalkaan ampuma mies on noin 20-vuotias helsinkiläinen, jolla ei ole mainittavaa rikostaustaa. Poliisin mukaan veitsellä aseistautunut mies käyttäytyi uhkaavasti eikä totellut poliisin käskytystä.

Mies vietiin sairaalahoitoon, eikä hänellä ole hengenvaaraa.

Mies oli käyttäynyt uhkaavasti sivullisia kohtaan Niittaajankadulla Herttoniemenrannassa ja juossut veitsen kanssa kohti poliisia. Teon motiivista ei ole tietoa.

Tapahtunutta tutkitaan nimikkeellä virkamiehen väkivaltainen vastustaminen, ja jutun tutkintavastuu on siirretty Itä-Uudenmaan poliisilaitokselle. Valtakunnansyyttäjänvirasto arvioi erikseen poliisin aseenkäytön edellytyksiä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä