Asian­tun­ti­ja: Syy­riaan läh­te­vis­tä tais­te­li­jois­ta on­gel­mia

Syyrian konflikti on aiheuttanut suurimman ulkomaisten taistelijoiden mobilisoinnin sitten Afganistanin konfliktin 1980-luvulla.

Syyrian konflikti on aiheuttanut suurimman ulkomaisten taistelijoiden mobilisoinnin sitten Afganistanin konfliktin 1980-luvulla. Kuten tuolloinkin, niin nytkin tästä syntyy ongelmia lähitulevaisuudessa, sanoo turvallisuuspolitiikan asiantuntija professori Peter Neumann Lontoon King's College -yliopistosta.

- Minulta on kysytty, tuleeko (terrori)isku huomenna, ensi viikolla tai ensi kuussa. En osaa vastata siihen, koska en sitä tiedä. Sen sijaan olen valitettavasti aika varma, että vaikeuksia tulee vielä viiden, kymmenen tai viidentoista vuoden kuluttua.

Neumann muistutti, että Yhdysvalloissa 11. syyskuuta 2001 tehdyt terrori-iskut voidaan jäljittää verkostoihin, jotka muodostuivat jo Afganistanissa 1980-luvulla.

Aluksi Syyriaan lähtijöitä motivoivat hänen mukaansa veljeys toisten sunnimuslimien kanssa ja taistelu Syyrian hallintoa vastaan, nyt myös taistelu islamistisen valtion puolesta.

Nuoria miehiä innoittaa myös ystävyys ja sankaruuden tavoittelu.

- Viime vuonna Twitterissä oli hashtag "The 5* Jihad", jossa ulkomaiset taistelijat tviittasivat kuvia itsestään Syyriassa. Niiden ideana oli kuvata heidät sankareina, Neumann huomautti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä