Maailmantalous on Kansainvälisen yhteistyön ja kehityksen järjestön OECD:n mukaan kääntynyt selvään kasvuun. Noususuhdanne vahvistuu järjestön pääekonomistin Jean-Philippe Cotisin mukaan jo useimmissa teollisuusmaissa.
Hitaimmin noususuhdanne on lähtenyt liikkeelle läntisessä Euroopassa. Euroopan kasvu on vielä suhteellisen heikkoa ja elpyminen vaimeaa, sanoi Cotis keskiviikkona Pariisissa.
OECD:n tulevan talousennusteen mukaan euroalueen kokonaistuotanto kasvaa tänä vuonna noin puoli prosenttia, kun Yhdysvallat yltää 2,5 prosentin kasvuun. Japanin bruttokansantuote kasvaa ennusteen mukaan tänä vuonna 2 prosenttia tai hieman enemmän.
Cotis ei ennakoinut tarkemmin tämän ja ensi vuoden kasvulukuja, koska OECD ei vielä ole saanut valmiiksi vuoden lopulla julkaistavan ennusteen laskelmia.
Talouskasvu on Cotisin mukaan toistaiseksi pitkälti Yhdysvaltain vetämää. Siellä hyvin suuret valtiontaloudelliset ja rahapoliittiset elvytystoimet nopeuttavat kasvua.
Japanikin on pikemmin vahvistanut kuin heikentänyt kansainvälisen talouden kehitystä, mutta euroalue on toistaiseksi ollut talouskehityksen kannalta pettymys.
Teollisuusmaiden on Cotisin mielestä syytä jatkaa kevyttä rahapolitiikkaa, kunnes kasvu on päässyt varmasti vauhtiin. Euroalueen rahapolitiikassa tarvitaan lisäkevennystä, ellei kasvu ala lähitulevaisuudessa havaittavasti vahvistua, sanoi hän.
Julkinen talous on monissa OECD-maissa ajautunut Cotisin mukaan syviin ja yhä paheneviin alijäämiin, joiden tervehdyttämiseen on puututtava päättäväisesti.
"Huolestuttava julkisen talouden kehitys edellyttää voimakkaita korjaustoimia, joihin on ryhdyttävä heti kun elpyminen on päässyt hieman parempaan vauhtiin", sanoi Cotis.
Kansainvälisen valuuttarahaston pääjohtaja Horst Köhler vahvisti Kuala Lumpurissa julkisuuteen aiemmin tulleet tiedot, joiden mukaan IMF tulee omassa syksyn katsauksessaan ennustamaan maailmantuotteen kasvun nopeutuvan ensi vuonna noin 4 prosenttiin.
"Vaikka epävarmuutta vielä on, ovat näkymät maailmantalouden elpymisestä todella parantuneet, Köhler totesi. Yhdysvalloissa kasvu on voimistunut selvästi ja jo toteutetut elvytystoimet vahvistavat vielä kasvua jatkossa", sanoi hän.
IMF:n ennusteen ennakkotietojen mukaan maailmantuote kasvaa tänä vuonan 2,4 prosenttia. Ensi vuona kasvu nopeutuu sen mukaan 3,7 prosenttiin.
Suurin uhka elpymiselle on Köhlerin mukaan liiallinen riippuvuus Yhdysvaltain kasvusta ja USA:n samanaikainen vajeiden, sekä budjetti- että vaihtotasevajeen, kasvu.