Viron pre­si­dent­ti: Bor­del­li­toi­min­ta va­hin­goit­taa maan mai­net­ta

Viron presidentin Arnold Rüütelin mielestä bordellitoiminta Tallinnassa on muodostunut niin vakavaksi ongelmaksi, että se vahingoittaa Viron mainetta.

Viron presidentin Arnold Rüütelin mielestä bordellitoiminta Tallinnassa on muodostunut niin vakavaksi ongelmaksi, että se vahingoittaa Viron mainetta.

"Mielestäni on välttämätöntä, että jos Suomi kieltää seksipalvelujen oston lähiaikoina myös Viron on pakko tehdä samoin", Rüütel sanoo STT:n haastattelussa.

Rüütel pitää bordellien toiminnan syynä oikeuslaitoksen heikkoutta, mutta myös yhteiskunnan arvokriisiä. Hän kertoi kehottavansa parlamenttia tiukentamaan asiaa koskevaa lainsäädäntöä ja viranomaisia tiukentamaan valvontaa.

Tallinnassa on yli 40 bordellia. Ihmiskauppa ja prostituutio on kielletty lailla, mutta seksipalvelujen osto ei ole rangaistava teko.

Bordellien lisääntymistä ja seksiturismin kasvua on käsitelty Viron viestimissä kuluneena kesänä usein. Tallinnan bordellien asiakkaista valtaosa on ulkomaalaisia. Suomalaismiesten ohella brittikävijöiden määrä on kasvanut nopeasti.

Viron aids-asiantuntijoiden mukaan prostituoitujen joukossa on paljon narkomaaneja. Heidän kauttaan suonensisäisten huumeiden käyttäjien piirissä kolme vuotta sitten puhjennut hiv-epidemia on levinnyt nopeasti.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä