Red Bullin Daniel Ricciardo oli perjantain nopein kuski Hungaroringin F1-radalla. Hän vei nimiinsä päivän molemmat harjoitussessiot. Australialainen kellotti iltapäivän parhaaksi ajakseen 1.18,455.
Suomalaiset ajoivat kärjen tuntumassa koko päivän. Mercedeksen Valtteri Bottas oli toisen harjoituksen kolmas ja Ferrarin Kimi Räikkönen neljäs. Bottas jäi Ricciardosta 0,201 sekuntia ja Räikkönen puolestaan tasan kolme kymmenystä. Ensimmäisissä harjoituksissa Räikkönen oli toinen ja Bottas viides.
Räikkönen kärsi toisen harjoituksen aikana teknisistä ongelmista. Kaasuvika pakotti suomalaisen sivuun radalta, mutta hän selvisi lopulta varikolle, jossa auto saatiin kuntoon.
– Kaasupolkimen kanssa oli hetken aikaa hankaluuksia. Se saatiin nopeasti toimimaan, joten ongelma ei ollut iso, Räikkönen kommentoi päivän päätteeksi.
Vaikeudet jättivät Räikkösen viikonlopun todellisen iskukyvyn vielä pimentoon. Pakkaa sekoittivat myös Renaultin Jolyon Palmerin ja Sauberin Pascal Wehrleinin kolaroinnit.
– Olosuhteet olivat vaikeat, kun oli punaisia lippuja ja muuta sellaista. Emme päässeet ajamaan aivan yhtä paljon kuin olisimme halunneet, mutta päivä ei ollut huono, Räikkönen summasi.
Aika-ajo kolmen tallin kauppa
Räikkösen tapaan myös Valtteri Bottas myönsi, että päivä oli rikkonainen. Mercedeksen vauhti ei ollut parasta mahdollista.
– Meillä on työtä tehtävänä, sillä auto ei tuntunut olevan kovin hyvin balanssissa. Paalutaistelusta tulee tiukka, Bottas totesi.
F1-kausi on ollut tähän mennessä Mercedeksen ja Ferrarin ylivoimaa, mutta perjantain perusteella Red Bull haastaa kärkitallit ainakin Unkarissa tiukasti.
– Red Bull oli vahva. Uskon, että paalupaikasta taistelee lauantaina kolme tallia. Meidän täytyy nipistää jokainen sekunnin sadasosa, koska aika-ajon merkitys on täällä suuri, Bottas mietti.
Unkarin gp:n aika-ajo käynnistyy Hungaroringin radalla lauantaina Suomen aikaa kello 15.