Jalkapallon Suomen cupin loppuottelu päättyi HJK:n voittoon ja sen kannattajien kentälle ryntäykseen. HJK-fanit sytyttivät myös savupommeja, ja häiriöistä tehdään Palloliiton turvallisuuspäällikkö Juha Karjalaisen mukaan tutkinta.
- Tämän pelin tapahtumat menevät ihan normaalilla tavalla kurinpidon käsittelyyn. Ottelussa oli paikalla otteludelegaatti. He tekevät tästä raportin, joka menee meidän kurinpitoelimelle, Karjalainen kertoi Yle Urheilulle.
- Siellä oli molemmissa päässä tiettyjä insidenttejä ja tapauksia, joita pitää tutkia.
Fanien voitonjuhlaa kentälle eivät pystyneet estämään järjestysmiehet eivätkä aidat.
- Ottelun aikana fanit vaihtoivat jo paikkaa sen mukaan, missä mellakka-aita oli. Ennakoimme kyllä, että yritys tulee olemaan, mutta sitten tuli niin monta henkilöä, että pääsivät läpi, Palloliiton viestintäpäällikkö Sami Terävä kertoi Ilta-Sanomille.
Ottelun tapahtumajärjestäjä oli Palloliitto. Terävä kertoi Ilta-Sanomille, että Palloliitto on muuttanut sääntöjään niin, että liitto joutuu maksamaan kurinpitovaliokunnan mahdollisesti määräämät sakot. Summa maksetaan hyväntekeväisyyteen, ei liiton omaan kassaan.