EU sättii Venäjää Itä-Uk­rai­nan se­pa­ra­tis­ti­vaa­leis­ta

EU:n ulkopolitiikasta vastaavat moittivat Venäjää sen ilmoitettua tunnustavansa Itä-Ukrainan separatistien eilen järjestämät vaalit.

EU:n ulkopolitiikasta vastaavat moittivat Venäjää sen ilmoitettua tunnustavansa Itä-Ukrainan separatistien eilen järjestämät vaalit. EU:n mukaan vaalit vahingoittavat rauhansopimusta.

Saksan ulkoministeri Frank-Walter Steinmeier sanoi, että vaalit ovat Minskin sopimuksen kirjaimen ja hengen vastaiset. Syyskuussa Ukrainan keskushallinto ja separatistit sopivat Minskissä lopettavansa taistelut Ukrainan itäosassa.

Steinmeier myös vaati Venäjää kunnioittamaan Ukrainan yhtenäisyyttä.

Jo aiemmin EU:n ulkoasioista vastaava Federica Mogherini luonnehti äänestystä lainvastaiseksi. Lisäksi vaali ovat hänen mukaansa uusi este rauhan tiellä.

Vaalien järjestäjät ovat julistaneet Donetskin johtajaksi Aleksandr Zahartshenkon ja Luhanskin Igor Plotnitskin. Zahartshenkon ääniosuudeksi sanottiin noin 80 ja Plotnitskin reilut 60 prosenttia.

Saksan hallituksen tiedottaja kutsui Venäjän kantaa "käsittämättömäksi".

"Pakotteet hedelmätön keino"

Venäjä tunnusti tänään Itä-Ukrainassa eilen pidetyt vaalit. Venäjän varaulkoministeri Grigori Karasin kehotti Ukrainan keskushallintoa lopettamaan sotatoimet kapinallisia vastaan.

Karasinin mukaan kapinallisjohtajilla on tarpeeksi arvovaltaa käydä neuvotteluja Ukrainan kanssa, kertoi venäläinen uutistoimisto Itar-Tass.

Karasinia ei myöskään huoleta länsimaiden mahdollisesti asettamat uudet pakotteet.

- Pakotteet ovat täysin hedelmätön keino konfliktien ratkaisemisessa. Tämän on historia todistanut, Karasin sanoi.

Donetskin johtajaksi valittu Zahartshenko uumoilee, ettei Ukraina halua rauhaa, vaikka sen lausunnoissa niin sanotaan.

- Ilmeisesti se pelaa kaksilla korteilla, hän totesi toimittajille.

Ukrainan presidentti Petro Poroshenko on tuominnut vaalit kovin sanoin. Hän kuvaili vaaleja farssiksi, joissa "äänestetään tankkien ja konekiväärien piippujen varjossa".

Ukrainan presidentin Petro Poroshenkon mukaan maa harkitsee uudestaan sitoutumistaan Itä-Ukrainan tulitaukosopimukseen. Poroshenkon mukaan syynä ovat separatistialueilla pidetyt vaalit, jotka rikkovat räikeästi Minskissä syyskuussa solmittua sopimusta.

Poroshenko kertoi kutsuneensa maan korkeimmat turvallisuusviranomaiset koolle huomiseksi miettimään muutoksia toimintalinjaan Itä-Ukrainan suhteen.

Ilmoita asiavirheestä