Nanso aikoo säästää mil­joo­nan ir­ti­sa­no­mat­ta ketään

Vaatetusyhtiö Nanso Group on saanut päätökseen yt-neuvottelut, joissa sovittiin yli miljoonan euron säästöistä mutta ei irtisanottu ketään.

Vaatetusyhtiö Nanso Group on saanut päätökseen yt-neuvottelut, joissa sovittiin yli miljoonan euron säästöistä mutta ei irtisanottu ketään.

Säästösumma saavutetaan lomautuksilla, joiden kesto vaihtelee kahdesta viikosta kahdeksaan. Sen lisäksi yhtiön ylemmät toimihenkilöt suostuivat leikkaamaan palkkojaan vuoden mittaista irtisanomissuojaa vastaan.

Toimitusjohtaja Leena Syrjälän mukaan neuvottelutulos on osoitus henkilöstön sitoutumisesta ja halusta rakentaa yhtiön tulevaisuutta. Yt-neuvottelut olivat Nansolle jo toiset tänä vuonna.

- Kuluttajien varovainen ostokäyttäytyminen on näkynyt vaatekaupassa jo pidemmän aikaa. Pienentynyt myynti ja heikot tulevaisuuden näkymät pakottavat meidät edelleen sopeuttamaan kulurakennettamme, Syrjälä kertoi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä