Ou­lu­jär­ven ase­mal­ta jo 125 tut­ki­mus­ta

Oulun yliopiston maantieteen laitokselle 30 vuotta sitten hankittu Oulujärven tutkimusasema Vaalan Liminpurolla on virkeä tutkimustyön tukikohta. Aseman vuosijuhlassa todettiin, että Vaalan kunnalta 28 000 markalla hankittu vanha koulu oli oiva hankinta, vaikka kauppa kaihersikin aikoinaan yliopiston rahakirstun vartijoita.

Uunon kannella. Leo Koutaniemi (vas.), Esko Luoma-aho, Pauli Karjalainen ja Pertti Vuolteenaho maantieteen laitokselta pistäytyivät 30-vuotisjuhlan lomassa Oulujärven tutkimusaseman omalla aluksella.
Uunon kannella. Leo Koutaniemi (vas.), Esko Luoma-aho, Pauli Karjalainen ja Pertti Vuolteenaho maantieteen laitokselta pistäytyivät 30-vuotisjuhlan lomassa Oulujärven tutkimusaseman omalla aluksella.
Kuva: Petri Hakkarainen

Oulun yliopiston maantieteen laitokselle 30 vuotta sitten hankittu Oulujärven tutkimusasema Vaalan Liminpurolla on virkeä tutkimustyön tukikohta. Aseman vuosijuhlassa todettiin, että Vaalan kunnalta 28 000 markalla hankittu vanha koulu oli oiva hankinta, vaikka kauppa kaihersikin aikoinaan yliopiston rahakirstun vartijoita.

Aseman johtaja Seppo Luoma-aho kertoi, että Liminpurolla on tehty kolmen vuosikymmenen aikana 125 tutkimusta ja muutama väitöskirjakin. Suuri Oulujärvi ympäristöineen on edelleen kiinnostava tutkimuskenttä, vaikka tietoa onkin kerätty alueelta jo valtavat määrät.

"Meillä on kaikenlaista Oulujärven paikkoihin sidottua tietoa niin paljon, että se pitää saada alueen toimijoiden, esimerkiksi matkailun käyttöön. Kunhan rahoitus järjestyy ja järjestelmä saadaan valmiiksi, voidaan tiedostoista etsiä helposti yksityiskohtaista tietoa mitä erilaisemmista järveen liittyvistä asioista", Luoma-aho lupaa.

Luoma-aho totesi, ettei tutkimusasemien tulevaisuus ole vieläkään varmalla pohjalla, vaikka lopettamispuheita ei viime aikoina ole Oulujärven rannoille kantautunutkaan.

"Pitää tajuta, etteivät tutkimusasemat kilpaile laitosten kanssa. Kenttäopetuksen tukikohtia tarvitaan ja myös paikkoja, joissa voidaan tehdä eri ilmiöiden pitkäaikaista seurantaa."



Asemalla paljon käyttäjiä


Suunnittelupäällikkö Olavi Jakkula kehui maantieteen laitoksen olevan yksi yliopiston toimivimmista yhteiskunnallisen palvelutehtävän toteuttajista.

Maantieteen laitoksen johtaja Pauli Karjalainen kertoi, että valtaosa laitoksen opiskelijoista tulee Pohjois-Suomesta, mutta noin kolmannes muualta. Karjalaisen mielestä Oulun yliopistoa ei saisikaan enää ajatella pelkästään maakunnallisena opinahjona.

Puolentoista tunnin ajomatkan päässä Oulusta sijaitseva asema on tullut tutuksi sadoille tutkijoille. Eräiden maantieteilijöiden asemavuorokausien saldolla on pituutta jopa vuosia, mutta muidenkin käyttäjien suosioon luonnonkauniilla paikalla sijaitseva tukikohta on päässyt. Käyttäjiä ovat kaikki yliopiston laitokset ja suuri joukko ulkopuolisia järjestöjä ja peruskouluja myöten.

Tutkimusasemalla on 45 vuodepaikkaa, pieni maalaji- ja vesilaboratorio sekä geofysiikan, geologian ja maantieteen tutkimuskalustoa. Järvimatkoilla käytössä on oma tutkimusalus. Aseman tontilla on myös yksi Suomen kolmesta geofysiikan observatorion automaattisesta magnetometriasemasta.

Liminpurolla on tutkittu muun muassa, kuinka maankohoaminen kallistaa järveä. Oulujärven säännöstelyn vaikutuksista on tuotettu runsaasti tietoa esimerkiksi alueen kuntien käyttöön. Selvitetty on niin veden laatua, rantaprosesseja kuin jään liikkeitä. Tutkittua tietoa on myös alueen soista ja esimerkiksi Kutujoen vesistöstä.

Ilmoita asiavirheestä