Sam­sun­gin perijä oi­keu­des­sa lah­juk­sis­ta: En tiennyt tai tehnyt pää­tök­siä

Etelä-Koreassa monialayritys Samsungin perijä Lee Jae-yong on ollut tänään kuulusteltavana oikeudessa lahjonnasta epäiltynä.

Etelä-Koreassa monialayritys Samsungin perijä Lee Jae-yong on ollut tänään kuulusteltavana oikeudessa lahjonnasta epäiltynä. Lee kiisti syyllisyytensä sekä sen, että hän olisi tiennyt lahjuksista.

Lee sanoi oikeudelle, että hänellä ei ole ollut roolia Samsungin koko konsernin laajuisten päätösten teossa. Leen mukaan hän on ollut "aktiivisesti ja suoraan" mukana vain Samsungin elektroniikkatoimialan johtamiseen liittyvissä päätöksissä.

Samsungin varapuheenjohtaja Lee oli nyt tuomarien kuultavana ensi kertaa sen jälkeen kun juttu pantiin vireille maaliskuussa.

Keskiviikon oikeudenkäynnissä Samsungin entinen yhtiöstrategian varapuheenjohtaja Choi Gee-sung otti syyn väitettyjen lahjusten maksamisesta. Choi sanoi oikeudelle, että hän ei ollut kertonut Leelle kyseisistä maksuista.

Lee on ollut jutun valmistelun ja käsittelyn ajan pidätettynä. Korkean profiilin lahjusoikeudenkäyntiin liitetty Etelä-Korean presidentti Park Geun-hye joutui eroamaan maaliskuussa, minkä lisäksi myös hän päätyi syytetyksi.

Lee Jae-youngia, 49, on luonnehdittu muun muassa Samsungin kruununprinssiksi. Hänen on odotettu perivän vallan suuryhtiössä vakavasti sairastuneelta isältään.

Samsungin epäillään maksaneen liki 40 miljoonan dollarin lahjukset entisen presidentin Parkin luottohenkilölle. Samsung on ilmoittanut, että kyse oli lahjoituksista hyväntekeväisyyteen, ei lahjuksista.

Ilmoita asiavirheestä