Ke­nia­lai­set jo­not­ta­vat vaa­liuur­nil­le - jän­nit­teis­tä huo­li­mat­ta aamu sujunut rau­hal­li­ses­ti

Keniassa äänestys tämänpäiväisissä vaaleissa on alkanut rauhallisesti, vaikka poliittinen tilanne maassa on ollut hyvin jännitteinen ennen vaalipäivää.

Keniassa äänestys tämänpäiväisissä vaaleissa on alkanut rauhallisesti, vaikka poliittinen tilanne maassa on ollut hyvin jännitteinen ennen vaalipäivää. Esimerkiksi vaalikampanjoiden viime metreillä sähköisestä äänestysjärjestelmästä vastaava vaaliviranomainen surmattiin, mikä herätti pelkoja vuosikymmenen takaisten väkivaltaisuuksien toistumisesta.

Kenialaiset äänestävät tänään muun muassa presidentin- ja parlamenttivaaleissa. Presidentti Uhuru Kenyatta kehotti eilen kansalaisia pysymään rauhallisina äänestyksen aikana ja sen jälkeenkin.

- Äänestettyänne menkää kotiin. Kätelkää naapurianne, kutsukaa syömään ja sanokaa: odottakaamme yhdessä tuloksia, presidentti kehotti.

Pääkaupunki Nairobissa äänestäjät suhtautuivat vaaleihin rauhallisesti. Kibera-slummissa aamulla äänensä antanut rakennustyöntekijä Tom Mboya kertoo kannattavansa opposition ehdokasta Raila Odingaa.

- Hän olisi paljon parempi meille. Mutta jos hän ei voita, se on ok. Loppujen lopuksi on kyse on demokratiasta. Ei tässä ole tarvetta väkivallalle, Mboya sanoo.

Tuloksesta odotetaan tiukkaa

Presidentti Kenyatta hamuaa toiselle kaudelle, mutta haastaja Odinga on ollut mielipidemittauksissa niin lähellä, ettei vaalien tulosta pysty ennakoimaan. Oppositiota edustava Odinga onkin varoittanut kannattajiaan mahdollisesta vaalivilpistä.

Vuoden 2013 vaalit sujuivat verrattain rauhallisesti, vaikka Odinga syytti tuolloinkin Kenyattaa vilpistä. Vuoden 2007 vaaleja seuranneissa väkivaltaisuuksissa sen sijaan sai surmansa toistatuhatta ihmistä ja yli puoli miljoonaa joutui jättämään kotinsa.

Obama: Kunnioittakaa kansan tahtoa

Kenyattan tavoin toiveensa rauhallisesti sujuvista vaaleista ilmaisi eilen myös muun muassa Yhdysvaltain entinen presidentti Barack Obama, jonka isä on syntynyt Keniassa.

- Kehotan Kenian johtajia torjumaan väkivallan ja yllyttämisen, kunnioittakaa kansan tahtoa, Obama sanoi tiedotteessa.

Rauhallisesti sujuvia ja vilpittömiä vaaleja ovat peräänkuuluttaneet myös Yhdysvaltain entinen ulkoministeri John Kerry sekä Etelä-Afrikan entinen presidentti Thabo Mbeki, joka johtaa nykyisin Afrikan unionin vaalivalvontaa.

Kaikkiaan kenialaiset äänestävät tänään kuusissa eri vaaleissa.

Ilmoita asiavirheestä