Ka­tu­juh­la Mä­ke­li­nin­ka­dul­la lauan­tai­na – tie sul­je­taan vä­li­ai­kai­ses­ti lii­ken­teel­tä

Katujuhla katkaisee lauantaina Mäkelininkatua korttelin verran kahdeksan tunnin ajaksi. Katua ei kuitenkaan oteta haltuun tuosta vain.

Auli Lämsä ja Riku Rousu ovat olleet tiiviisti mukana tapahtuman järjestämisessä. Kulttuuribingon Auli Lämsä ja Riku Rousu     tekevät vielä viime hetken järjestelyjä Katujuhlaa varten. Noora Pirkola maalaa UG Jartsan kuvittamaa 
tapahtumajulistetta.
Auli Lämsä ja Riku Rousu ovat olleet tiiviisti mukana tapahtuman järjestämisessä.
Auli Lämsä ja Riku Rousu ovat olleet tiiviisti mukana tapahtuman järjestämisessä.
Kuva: Janne Kˆrkkˆ

Kulttuuribingo järjestää lauantaina B17-katujuhlan. Nimensä mukaisesti tapahtumassa on toimintaa Kulttuuribingon lisäksi myös kadulla. Mäkelininkatu katkaistaankin väliaikaisesti liikenteeltä Kulttuuribingon edustalta korttelin pätkältä.

Katujuhlan suunnittelu aloitettiin huhtikuussa ensimmäisillä virallisilla palavereilla, kertovat Kulttuuribingon tuottaja Auli Lämsä ja varapuheenjohtaja Riku Rousu.

Kulttuuribingon Auli Lämsä ja Riku Rousu tekevät vielä viime hetken järjestelyjä Katujuhlaa varten. Noora Pirkola maalaa UG Jartsan kuvittamaa tapahtumajulistetta.
Kulttuuribingon Auli Lämsä ja Riku Rousu tekevät vielä viime hetken järjestelyjä Katujuhlaa varten. Noora Pirkola maalaa UG Jartsan kuvittamaa tapahtumajulistetta.
Kuva: Janne Körkkö

Byrokratia- ja lupapuolesta suurimmaksi osaksi vastannut Lämsä tietää nyt, että tapahtuman järjestely vaatii hyvää ennakointia. Varsinkin kun vastausten saaminen kestää.

– Pari kuukautta piti odottaa vastausta johonkin sähköpostiin.

Koska vastaavaa tapahtumaa ei oltu aikaisemmin järjestetty, piti kaikki miettiä alusta asti. Ympäristötoimelle piti tehdä meluilmoitus, poliisille ilmoitus yleisötilaisuuden järjestämisestä ja hankkia yleisen alueen käyttölupa.

Näiden lisäksi piti olla yhteydessä pelastuslaitokseen, josta paikalle tulee lauantaiaamuna tarkastaja tutkimaan esimerkiksi esiintymislavojen paloturvallisuuden.

Poliisilta saadussa tapahtumaluvassa määriteltiin järjestyksenvalvojien määrä.

Lisäksi järjestäjät ottivat ekstraajia ensiapupisteille ja liikenteenohjaukseen, sillä järjestyksenvalvojalla ei voi olla muuta vastuuta kuin valvonta.

– Liikenteenohjaaja on siksi, että mahdollistamme kadulla pihoihin ajon. Lisäksi joudumme itse hakemaan tarvittavat liikennemerkit vuokralle kaupungilta ja laittelemaan niitä lauantaina alueen ympärille hyväksytetyn liikennesuunnitelman mukaisesti.

Katso B17-katujuhlan ohjelma ja muita tapahtumia Kalevan tapahtumat-sivulta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä