Irak aloitti tais­te­lun Isisin tärkeän tu­ki­koh­ta­kau­pun­gin ta­kai­sin­val­taa­mi­sek­si

Irak on aloittanut taistelun äärijärjestö Isisin hallussaan pitämän Tal Afarin kaupungin takaisinvaltaamiseksi.

Irak on aloittanut taistelun äärijärjestö Isisin hallussaan pitämän Tal Afarin kaupungin takaisinvaltaamiseksi. Pohjois-Irakissa sijaitseva alue on Isisille tärkeä tukikohta ja yksi viimeisistä äärijärjestön hallussaan pitämistä kaupungeista.

Irakin pääministeri Haider al-Abadi ilmoitti takaisinvaltauksen aloittamisesta tänään.

Tal Afar sijaitsee 70 kilometria länteen Mosulista, jonka Yhdysvaltain tukemat Irakin hallituksen joukot valtasivat kuukausia kestäneiden taisteluiden jälkeen Isisiltä viime kuussa.

Tal Afar on ollut Isisin hallussa kesäkuusta 2014. Kaupunki on shiiaväestön keskittymä muuten sunnienemmistöisessä Ninevehin maakunnassa.

Ennen valtaamista kaupungissa asui noin 200 000 ihmistä, mutta viranomaisten mukaan nykyistä asukasmäärää on vaikea arvioida, sillä kaupunkiin ei ole juuri yhteyttä ulkopuolelta.

Viranomaiset ovat syyttäneet jihadisteja kaupungissa asuvien siviilien käyttämisestä ihmiskilpinä. Irakin ja Isisin vastaista sotaa käyvän liittouman joukot tekivät kaupunkiin ilmaiskuja aiemmin tällä viikolla valmistautuessaan maahyökkäykseen.

Tal Afarin takaisinvaltauksen jälkeen Irakin viranomaiset aikovat aloittaa taistelun jihadistien hallussaan pitämästä Hawijan kaupungista Kirkukin maakunnassa. Jihadistien hallussa on vielä myös alueita läntisessä Anbarin maakunnassa.

Irakin lisäksi Isis on menettänyt valtaamiaan alueita myös Syyriassa, missä muun muassa noin puolet Raqqan kaupungista on vallattu siltä Yhdysvaltain tukemien joukkojen voimin.

Ilmoita asiavirheestä