Las­ten­suo­je­lun re­surs­sit lujilla - Lasta ei ehditä aina edes kuulla

Lastensuojelun työntekijäresurssit suhteessa asiakasmääriin ovat viranomaisselvitysten mukaan yleisesti ottaen riittämättömät.

Unto Matinlompolo käy työnohjaajana tapaamassa säännöllisesti perhekotivanhempia muun muassa Limingassa.
Unto Matinlompolo käy työnohjaajana tapaamassa säännöllisesti perhekotivanhempia muun muassa Limingassa.
Kuva: Maiju Torvinen

Lastensuojelussa on paljon parantamisen varaa. Lastensuojelun työntekijäresurssit suhteessa asiakasmääriin ovat viranomaisselvitysten mukaan yleisesti ottaen riittämättömät, ja varsinkin pienillä kunnilla on vaikeuksia saada kelpoisuusehdot täyttäviä työntekijöitä.

Työntekijöiden kiireen ja ylikuormituksen vuoksi lapsia ja heidän huoltajia ei ehditä kuulla, eivätkä asiakkaat tiedä missä mennään. Eikä lapsen asioista vastaava sosiaalityöntekijä tiedosta välttämättä hänkään aina omaa rooliaan, aluehallintoviraston sosiaalihuollon ylitarkastaja Elisa Roimaa kertoo.

Resurssien niukkuuden vuoksi lastensuojelun toiminta tahtoo useissa kunnissa olla vain korjaavaa, eikä lapsiperheille ole riittävästi tarjolla ennalta ehkäiseviä tukipalveluita.

Työnohjaajana ja kouluttajana toimiva Unto Matinlompolo kritisoi myös lastensuojelun byrokraattisia käytäntöjä ja salassapitosäännöksiä. Niiden vuoksi esimerkiksi viranomaisten välinen yhteistyö takkuaa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä