Sil­ta­työt las­ke­vat Poh­jan­tien no­peus­ra­joi­tuk­sen vii­teen­kymp­piin Kon­tin­kan­kaal­la

Pohjantien nopeusrajoitusta lasketaan tiistaina valtatie 4:n parannushankkeeseen kuuluvien siltatöiden vuoksi.

Nelostien parannustöiden odotetaan valmistuvan Oulussa vuoden 2019 aikana.
Nelostien parannustöiden odotetaan valmistuvan Oulussa vuoden 2019 aikana.
Kuva: Pekka Peura

Pohjantien nopeusrajoitusta lasketaan tiistaina valtatie 4:n parannushankkeeseen kuuluvien siltatöiden vuoksi. Nopeusrajoitus laskee päiväsaikaan 50 kilometriin tunnissa Kontinkankaan kohdalla.

Vastaava rajoitus otetaan tiellä myöhemmin käyttöön myös muissa Oulun työkohteissa.

Uusi alennettu nopeus tulee voimaan tiistaina ja siihen liittyvät järjestelyt tehdään edeltävänä yönä.

Liikenneviraston projektipäällikkö Jukka Päkkilän mukaan liikenne tulee ruuhkautumaan Kontinkankaan kohdalla etenkin vilkkaimpina työmatkaliikenteen tunteina aamulla ja iltapäivällä.

– Lomat ovat ohi ja koulut alkaneet, joten liikennemäärät ovat palaamassa normaalitasolle. Työmatkaan kannattaa varata aiempaa enemmän aikaa, lähteä hieman eri aikaan tai kulkea oman auton sijaan jollain muulla välineellä, jos se vain on mahdollista.

Parannustyöt etenevät Oulussa ja Kempeleessä

Oulussa nelostiellä korjataan ja levennetään siltoja sekä rakennetaan melusuojausta. Työt keskittyvät valtatie 22:n ja valtatie 20:n välille. Liikenteellisesti haasteellisin kohta tulee olemaan Oulujoen pohjoispuolella sijaitsevan Hintantien risteyssillan uusiminen.

Kempeleessä jatkuvat Zatelliitin alueen massiiviset liittymätyöt, joissa paalutusten jälkeen on edetty ensimmäisiin valutöihin.

Parannustyöt valmistuvat Kempeleen Zatelliitin osalta 2018 ja Oulussa vuoden 2019 aikana.

Kempeleen ja Oulun osuuksien jälkeen työt käynnistyvät Kellon ja Kemin välillä.

Ilmoita asiavirheestä