Kokoomuksen ja SDP:n eduskuntaryhmien puheenjohtajat perustelevat hallituksen suurkuntahanketta myös sillä, että nämä kunnat olisivat vahvempia markkinatoimijoita.
Porin SuomiAreena-tapahtumassa käydyssä neljän suuren ryhmän puheenjohtajien keskustelussa Jan Vapaavuori (kok.) arvioi, että vahvempi peruskunta on parempi vaihtoehto, järjestetään kunnan palvelut sitten omin voimin tai ostamalla ulkoa.
Myös Jouni Backman (sd.) uskoi vahvemman peruskunnan hallitsevan markkinoita paremmin, vaikka SDP ei palvelujen ulkoistamista suosikaan.
Rintamalinjat puolueiden välillä eivät ole kesän aikana muuttuneet. Kimmo Tiilikainen (kesk.) huomautti, että kahdeksan suurinta kaupunkia ovat velkaantuneet nopeasti eli suuret yksiköt eivät ole tae toiminnan tehokkuudesta.
Pirkko Ruohonen-Lerner (ps.) ärsytti "vanhojen" puolueiden ryhmäjohtajia syyttämällä kuntien nykyisiä vallanpitäjiä poliittisista virkanimityksistä ja muusta korruptiosta.
Kunnallisalan kehittämissäätiön teettämän tutkimuksen mukaan kolmannes suomalaisista kokee kunnista löytyvän korruptiota.