Kaarina Kailon (vas.) mielestä Kierikkikeskuksen kehittäminen ja resurssointi tulisi ottaa osaksi Oulun kulttuuripääkaupunkihanketta. Hän muistuttaa valtuustoaloitteessaan, että arkeologisten keskusten rooli muissa kulttuuripääkaupunkihankkeista kuten Turussa ja Århusissa on ollut erittäin merkittävä.
– Kierikkikeskuksen palkittu hirsiarkkitehtuuri ja nyt Leader-rahoilla kunnostettava kivikauden kylä ovat ainutlaatuinen, erityisesti kansainvälisiä matkailijoita kiinnostava kokonaisuus, jossa Oulun seudun luonto ja varhaisin historia yhdistyvät.
Kailo esittää Kierikin kunnollista kehittämistä.
– Kierikin päärakennuksessa oleva perusnäyttely on opetuksellisesti ja matkailullisesti merkittävä kokonaisuus, jota ei ole pystytty uusimaan talon avautumisen (syyskuu 2001) jälkeen.
Kailon mielestä uudistamiselle tulee varata vähintään 80 000 euroa.