Kotiolympialaisiinsa valmistautuva Britannian miesten jalkapallomaajoukkue koki kenraaliharjoituksessaan tylyn tappion, kun Brasilia kaatoi kotijoukkueen Middlesbroughissa 2–0.
Brasilian maaleista vastasivat ensimmäisellä puoliajalla Tottenhamin keskikenttämies Sandro ja Santosin hyökkääjätähti Neymar rangaistuspotkusta. Brasilia oli läpi ottelun selkeästi parempi joukkue ja vahvisti asemaansa suurimpana olympiavoittajaehdokkaana.
Brasilia ei ole koskaan voittanut olympiakultaa jalkapallossa.
Kyseessä oli Britannian maajoukkueen ensimmäinen esiintyminen sitten vuoden 1971. Lontoon olympialaisia varten kootun ryhmän esitys jätti paljon parannettavaa.
Stuart Pearce on valinnut joukkueen yli-ikäisiksi (yli 23-vuotiaiksi) pelaajiksi Ryan Giggsin, Craig Bellamyn ja Micah Richardsin.
Britannia kohtaa ensi viikolla alkavien olympialaisten alkulohkossa Senegalin, Uruguayn ja Arabiemiirikunnat.