Suur­mars­si Ka­ta­lo­nian it­se­näis­ty­mi­sen puo­les­ta alkoi hil­jai­sel­la het­kel­lä Bar­ce­lo­nas­sa

Tuhannet Katalonian itsenäisyyttä kannattavat marssivat maanantaina Barcelonassa vaatien siteiden katkaisua Espanjaan.

Tuhannet Katalonian itsenäisyyttä kannattavat marssivat maanantaina Barcelonassa vaatien siteiden katkaisua Espanjaan. Kataloniassa on määrä järjestää kolmen viikon kuluttua itsenäistymistä koskeva kansanäänestys, jonka Espanjan keskushallinto on tuominnut jyrkästi.

Mielenosoittajat kantoivat separatistien puna-sini-keltaisia lippuja, ja yhdessä banderollissa toivotettiin jo hyvästit Espanjalle.

- Jos (kansanäänestykseen) osallistuu suuri määrä ihmisiä, Madridissa ei voida tehdä mitään, sanoi 21-vuotias taloustieteen opiskelija Jordi Calatayud.

Katalonian maakuntahallitus on ilmoittanut, että jos enemmistö kansanäänestykseen osallistuvista antaa kyllä-äänen, maakuntahallitus antaa itsenäistymisjulistuksen kahden vuorokauden kuluessa.

Maanantaina vietettiin myös Katalonian perinteistä kansallispäivää.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä