Tähtikirkas syksyn yö on parasta aikaa tarkkailla taivaan ilmiöitä. Musta maa pimentää, ja paljain silminkin erottuu enemmän kuin muulloin. Kaupungin valot peittävät taivaan valoja. Mutta kun menee tarpeeksi kauas, erämaahan tai vesille, näkee enemmän.
Alkuillan taivas lupaili jos ei aivan kirkkaita tähtipoutia niin rakoja pilvitäkkiin ainakin, kun kajaanilaiset tähtiharrastajat nousivat Utu-laivaan Telakan laiturilta. Pakkasta oli ennustettu yöksi.
Utu puksutti jokea alas Kainuun merelle. Aika harva kajaanilainen on katsellut kotikaupunkiaan Kajaaninjoeltakaan, saati sitten Oulujärveltä. Kaupungin läpi ei pääse enää vesitse voimalaitosten takia. Veneilijät pitävät aluksiaan joko ylempänä Nuasjärven puolella tai alavirrassa Oulujärven puolella.
Ensimmäinen tähtiristeily
Tähtiharrastusseura Kajaanin Planeetta lähti tähtiristeilylle ensi kertaa aikomuksenaan kiikaroida taivaankappaleita mustan veden keskeltä kaukana valosaasteesta. Kaukoputkesta ei ole iloa vesillä, koska laiva keikkuu laineilla eikä jalustaa saa tukevaksi. Kiikari on parempi työkalu tähtien katseluun kuin halpa lelukaukoputki.
Rautainen Utu-laiva on veljesten Heino ja Tapani Niirasen rakentama. Niiraset tilasivat kotipihaansa kymmenen tonnia rautaa vuonna 1981 ja alkoivat koppuloida alusta kasaan. Kuusi kesää meni ennen kuin valmis Utu voitiin laskea vesille.
Pimeän tuloa ja tähti-ilmoja odotellessa laivassa puhuttiin tähtiin liittyvästä asiasta, gps-satelliittinavigoinnista. Utu ottaa jatkuvasti yhteyksiä satelliitteihin, kun se kulkee kohti määränpäätä. Satelliitteja on kierrossa kolmisentuhatta, joista pari tuhatta toimivia. On sääsatelliitteja, tiedonvälitys- ja paikantamissatelliitteja ja vakoilusatelliitteja.
"Ensimmäinen oli Sputnik vuonna 1957. Ensimmäisiä lapsuuden muistojani on, kun isä sammutti illalla valot ja kokoonnuttiin olohuoneen ikkunaan katsomaan satelliittia. Radiosta kuului sen piipitystä", Markku Korhonen kertoili.
Tietoa uskomusten sijaan
Ennen, kun Kainuussa ei tiedetty tähtitieteestä eikä maan pallomuodosta, Toukansalmen takaa aukeavaa Oulujärven selkää voitiin pitää maailmanreunana. Näyttää, että siitä jos läpi uskaltaa, putoaa. Toukansalmi on paikka, johon Oulujärven ylitystien penger tulisi. Lyhentäisihän se pyöräilijän matkaa Ouluun tunnilla, laivalla tuumattiin.
Halu saada tietoa uskomusten sijaan innosti kerhon puheenjohtajan Martti Rintalan tähtiharrastukseen jo pikkupoikana. Hän ja Atso Lammassaari muistelivat Oulujärven aalloilla vuoden 1945 täydellistä auringonpimennystä. Päiväsaikaan osunut tapahtuma sai uskovaiset luulemaan, että maailmanloppu on käsillä. Moni pilasi silmänsä, kun ei tiennyt, ettei pimennystä kestä paljain silmin katsoa.
Kajaanin Planeetta onnistui kuvaamaan täydellisen auringonpimennyksen vuonna 1990, ja siitä kootulla opetusvideolla kerho hankki rahaa toimintaansa. Seuraava täydellinen auringonpimennys näkyy Suomessa yli sadan vuoden päästä. Kerhon nuoren polven tähtiharrastajat, vähän toisella kymmenellä olevat Laura Patosalmi ja Tommi Kyyriäinen, saavat tyytyä osittaisiin pimennyksiin.
Tähtiä näkyi iltanuotiossa
Toukansaareen rantauduttiin, kun hämärä vaihtui pimeäksi. Satoi ripeksien, ilma oli mustaa pehmeää samettia, eikä tähtiä näkynyt vieläkään. Nuotion kipunoita ihailtiin makkaraa paistellessa.
Jos yöstä olisi kehittynyt tähtikirkas, risteilyllä olisi nähty planeetoista ainakin Mars etelän taivaalla matalalla. Se erottuu näihin aikoihin vuodesta kaikkein kirkkaimpana.
Tähdistä olisi nähty kaikille tutun Otavan lisäksi Pegasus, Lyyra, Joutsen ja monia muita. Andromedan tähtikuviokin erottuu syystaivaalla paljain silmin. Jyvälle pääsee tähtikartan avulla. Sen löytää esimerkiksi URSA:n nettisivulta, tai tähtiharrastajan käsikirjasta, Tähdet-vuosikirjasta.
Satelliitteja näkee parhaiten illalla, kun aurinko vielä paistaa niihin. Ne välähtelevät kieppuessaan. Revontuliakin näkyy, useimmiten pohjoisella taivaalla. Tähdenlentojakin voi poimia silmiinsä. Dragonidien meteoriparvi voi näkyä ensi viikolla, sitten on Orionidien vuoro ja marraskuussa katsellaan Leonideja.
Ei taivaan pilvisyys silti harmittanut. Mukava laivaretki leppeässä syysillassa Oulujärvellä oli elämys, eikä tullut niska kipeäksi ylöspäin tuijottelusta.
Tähtikarttoja voi etsiä Ursan kotisivuilta.