Nerg Kes­ki­suo­ma­lai­ses­sa: Osaa­mi­se­ni si­vuu­tet­tiin

Päivi Nerg oli kristillisdemokraattien ehdokkaana eduskuntavaaleissa Pohjois-Savon vaalipiirissä vuonna 2007.

Sisäministeriön kansliapäälliköksi valittu Päivi Nerg kieltää olevansa mukana puoluepoliittisessa toiminnassa. Nerg sanoo sanomalehti Keskisuomalaisen haastattelussa, ettei hän ole poliittinen toimija.

Nergin valintaa on arvosteltu poliittiseksi virkanimitykseksi. Valtioneuvosto päätti nimityksestä sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) esityksestä.

Nerg oli kristillisdemokraattien ehdokkaana eduskuntavaaleissa Pohjois-Savon vaalipiirissä vuonna 2007.

– En ole ollut ennen noita vaaleja piirun vertaa mukana politiikassa. Kun vaalit olivat ohi, politiikka jäi täysin. Mutta neljän kuukauden ehdokkuudesta sain poliittisen leiman.

Lehden mukaan Nerg kokee joutuneensa aiheettomasti julkisuusmyllytykseen.

– Koin, että jo kesäkuussa ensimmäisissä jutuissa osaamiseni ja työkokemukseni sivuutettiin, suorastaan mitätöitiin. Nimitys saatiin näyttämään puhdasveriseltä poliittiselta virkanimitykseltä, ja siksi kohun tavallaan ymmärtää, Nerg toteaa lehden haastattelussa.

Kansliapäällikön paikalta väistyy Ritva Viljanen (sd.). Hänet valittiin Helsingin apulaiskaupunginjohtajaksi.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä