KalPan Ko­leh­mai­nen laukoi Pe­li­can­sin nurin

Paluu maajoukkuetauolta ei saanut Pelicansin kurssia jääkiekkoliigassa kääntymään, kun lahtelaiset hävisivät kotonaan KalPalle maalein 1-2.Kuopiolaisten sankari

Paluu maajoukkuetauolta ei saanut Pelicansin kurssia jääkiekkoliigassa kääntymään, kun lahtelaiset hävisivät kotonaan KalPalle maalein 1-2.

Kuopiolaisten sankari oli joukkueen molemmat maalit tehnyt kolmosketjun laitahyökkääjä Janne Kolehmainen, jolle kaksi osumaa merkitsivät kauden pistetilin (3+1) tuplaantumista.

- Jannen kanssa palaveroitiin tauolla siitä, ettei tulosta ole syntynyt. Avausmaali oli juuri sellaista mitä olemme häneltä odottaneet, kommentoi KalPan valmentaja Jari Laukkanen osumasta, jossa Kolehmainen punnersi väkisin Pelicans-pakki Joonas Hurrin ohi maalille viimeistelemään.

- Tekee päälle hyvää, kun välillä onnistuu, myhäili lappeenrantalaiskasvatti Kolehmainen movember-viiksien takaa.

Tappio oli Pelicansille kuudes seitsemään viimeisimpään otteluun.

- Saimme kymmenen pirun hyvää maalintekopaikkaa, mutta laidat vain paukkuivat. Jos laukaus ei lähde edes maalia kohti, ei voi paljoa odottaa, kiteytti tuskastunut Pelicansin valmentaja Kai Suikkanen.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä