SS: Kasperi Kapanen pelaa ensi kau­del­la Poh­jois-Ame­ri­kas­sa

Jääkiekkoilija Kasperi Kapanen pelaa varmuudella Pohjois-Amerikassa ensi kaudella, kertoo Savon Sanomat.Kapanen suuntaa 11.

Jääkiekkoilija Kasperi Kapanen pelaa varmuudella Pohjois-Amerikassa ensi kaudella, kertoo Savon Sanomat.

Kapanen suuntaa 11. heinäkuuta Pittsburgh Penguinsin tulokasleirille. 18-vuotias laitahyökkääjä on seuran ykköskierroksen varaus kesältä 2014.

KalPan kasvatti pelasi jo tänä keväänä Pittsburghin farmiseuran Wilkes-Barre/Scranton Penguinsin paidassa AHL-liigaa. Kapanen summasi neljässä runkosarjapelissä tehot 1+1 ja pudotuspelien seitsemässä ottelussa tehot 3+2.

- KalPa ei kuulu ensi kauden suunnitelmiini, vaan suuntana on ehdottomasti Pohjois-Amerikka. Voisi arvella, että ohjelmassa on enimmäkseen pelaamista farmissa, mutta uskon, että joku peli lohkeaa ylhäältäkin, Kapanen kertoi lehdelle.

Viime kauden SM-liigassa kolmannen polven kiekkoilija saldosi 41 ottelussa pisteet 11+10.

Ilmoita asiavirheestä