Oulun Jätehuolto kertoo, että kaatopaikalta purkautunut biokaasu aiheutti hajuhaittoja keskiviikkona.
Jätehuolto kerää biokaasua laajan keräysverkoston avulla, mutta kaikkea syntyvää kaasua ei saada talteen. Talvella hajuhaitat korostuvat ilmanpaineen muuttuessa nopeasti korkeapaineiseksi tai niin sanotuissa inversiotilanteissa, joissa ilma lähellä maanpintaa ei vaihdu.
Oulun Jätehuolto teki myös viime viikolla syksyllä kerätyn haravointijätteen siirtämistöitä pilaantuneiden maiden kompostointikentälle. Siirtotyöt aiheuttivat hajuhaittoja lähialueille, ja työt on sittemmin lopetettu. Myöhemmin siirto tehdään toisenlaisella kalustolla, minkä yhtiö toivoo hillitsevän hajuhaittoja.
Tulevaisuudessa hajuhaitat vähenevät Laanilan ekovoimalaitoksen käytön vuoksi ja biojätteen käsittelyssä kompostoinnin sijaan suljetussa laitoksessa tapahtuvan mädätyksen vuoksi.