Sha­ra­po­va jyräsi vä­li­eriin Aust­ra­lian avoi­mis­sa

Venäläinen Maria Sharapova teki varhain aamulla kaiken samalla tavalla kuin aina ennenkin ja meni suvereenisti jatkoon tenniksen Australian avoimen mestaruustur

Venäläinen Maria Sharapova teki varhain aamulla kaiken samalla tavalla kuin aina ennenkin ja meni suvereenisti jatkoon tenniksen Australian avoimen mestaruusturnauksen puolivälierissä. Hän kaatoi maannaisensa Ekaterina Makarovan kahdessa erässä 6-2, 6-2.

Sharapova ei ole koskaan viidessä aikaisemmassakaan Australian mestaruusturnauksessa hävinnyt puolivälierissä. Meneillään olevassa turnauksessa Sharapova on hävinnyt vain yhdeksän syöttövuoroa matkallaan välieriin, mikä on uusi ennätys. Tätä ennen ennätystä piti hallussaan Monica Seles, joka hävisi 12 syöttövuoroa mennessään välieriin vuonna 1991.

Sharapova kohtaa välierissä kuudenneksi sijoitettu kiinalaisen Li Nan, joka kaatoi neljänneksi sijoitetun puolalaisen Agnieszka Radwanskan erin 7-5, 6-3.

Ilmoita asiavirheestä