Polkupyöriä varastettiin viime vuonna vähemmän kuin edellisvuonna, kertoo Finanssiala. Pyörävarkauksien määrä laski toista vuotta putkeen oltuaan sitä ennen kasvussa lähes vuosikymmenen ajan.
Vakuutusyhtiöille ilmoitettiin viime vuonna 14 100 varastettua polkupyörää, kun edellisvuonna luku oli 17 800. Poliisin tietoon varkauksia tuli 19 400, mikä myös laski edellisvuoden 20 400:sta.
- Ilmeisesti pyöräilijät ovat petranneet menopeliensä lukitsemisessa. Lisäksi ihmiset yhä useammin pitävät kahta pyörää: kallista harrastuspyörää ja halvempaa mummomankelia, jota käytetään kauppakassina esimerkiksi työ- ja ostosreissuilla, Finanssialan turvallisuusasiantuntija Aku Pänkäläinen arvioi.
Kaupungeissa on myös aiempaa enemmän kaarimallisia kiinteitä pyörätelineitä, joihin pyörän saa helposti rungosta kiinni.