Pi­hoil­la liik­ku­nut karhu lo­pe­tet­tiin Pun­ka­har­jul­la

Talojen pihoilla liikkunut karhu lopetettiin tiistaina Punkaharjulla, kertoo Itä-Suomen poliisi.

Talojen pihoilla liikkunut karhu lopetettiin tiistaina Punkaharjulla, kertoo Itä-Suomen poliisi.

Karhu oli liikkunut talojen ja kesämökkien pihamailla Punkaharjun Enanniemessä jo lähes kahden viikon ajan. Karhua karkotettiin neljä kertaa koirilla ja karkotusaseella, mutta eläin palasi takaisin alueelle.

Tuloksettomien karkotusten jälkeen poliisi määräsi karhun lopetettavaksi tiistai-iltana. Lopettamisen suoritti Savonlinnan riistanhoitoyhdistyksen suurriistan virka-apuhenkilöstö.

- Karhun toistuva liikkuminen asutuksen tuntumassa ja asuttujen rakennusten pihoilla sekä ihmisarkuuden menetys heikensi alueella asuvien ja liikkuvien ihmisten turvallisuutta, Itä-Suomen poliisi kirjoittaa tiedotteessaan.

Lopetettu karhu oli nuori uros ja painoi 44 kg. Karhu lähetetään tutkittavaksi riistantutkimusta tekevälle tutkimuslaitokselle.

Poliisi muistuttaa, että alueilla, joilla suurpetoja esiintyy, pihapiireistä on syytä poistaa karhujen ravinnoksi kelpaavat tuotteet. Myös elintarvikejätteet on tarvittaessa sijoitettava lukkojen taakse. Punkaharjun tapauksessa karhun ravinnoksi olivat kelvanneet lintujen talviruokintaan tarkoitetut talipallot ja siemenet.

Ilmoita asiavirheestä