Oulu-Koillismaan pelastuslaitos ja Lapin pelastuslaitos ovat jatkaneet avotulentekokieltoa alueillaan.
Oulu-Koillismaalla avotulenteko on kielletty koko alueella Taivalkosken ja Kuusamon kuntia lukuunottamatta. Kielto on voimassa 11. kesäkuuta saakka.
Lapissa avotulentekokielto on voimassa Lounais-Lapissa Kemissä, Keminmaassa, Simossa, Torniossa ja Tervolassa. Kielto jatkuu 9. kesäkuuta asti.
Avotulella tarkoitetaan nuotiota ja muuta vastaavaa tulen käyttöä, josta tuli voi päästä irti maapohjan tai kipinöinnin kautta. Kielto koskee myös pallogrillejä ja kertakäyttögrillejä.
Pelastuslaitokset kehottavat myös välttämään maastossa tehtäviä töitä, joista voi syntyä kipinöintiä.
Avotulentekokieltojen oli alunperin tarkoitus päättyä tänään, mutta kieltoja jatkettiin kuivan ja tuulisen sään vuoksi.
Kemissä kova tuuli ja kuivuus ovat johtaneet siihen, että Ilmatieteen laitos on käyttänyt maanantain ja tiistain osalta poikkeuksellista metsäpaloindeksin lukemaa 7. Metsäpaloindeksin normaali korkein lukema on 6.