Ou­lu­lais­yri­tys kehitti suomea puhuvan tie­to­ko­neen

Oululaisen Code-Q Oy:n sovellus auttaa ihmisiä, jotka eivät ei pysty koskettamaan hiirtä, näppäimistöä tai selainnäyttöä.

Oululainen Harri Hanninen pystyy ottamaan monen vuoden jälkeen uudestaan omatoimisesti yhteyksiä kodin ulkopuolelle.
Oululainen Harri Hanninen pystyy ottamaan monen vuoden jälkeen uudestaan omatoimisesti yhteyksiä kodin ulkopuolelle.
Kuva: Kontiainen Jarmo

Oululainen Code-Q Oy on kehittänyt puheohjautuvuutta ensin kännykkää ja nyt myös tietokonetta varten. Sovellus auttaa kanssaihmisiä, jotka eivät ei pysty koskettamaan hiirtä, näppäimistöä tai selainnäyttöä.

Tähän asti pc:tä on käytetty esimerkiksi katseohjauksen ja suuhiiren varassa.

– Sellaista ratkaisua, että äänellä pystyy täysin komentamaan suomeksi pc:tä, ei ole vielä keneltäkään muulta toimijalta, kertoo toimitusjohtaja Tapio Koivuniemi.

Oululaisen Harri Hannisen arki muuttui kolmisen kuukautta. Herätesana ”kuule” avaa hänelle kännykkäyhteyden ulkomaailmaan.

– Se toimii tosi hyvin. Ennen puolison piti olla kotona. Nyt pystyn yksin soittamaan, Hanninen iloitsee.

Myös tekstiviestin lähettäminen onnistuu puhekomennoilla.

Kännykkäsovellusta käyttää toistaiseksi parikymmentä asiakasta. Tietokoneversio esitellään ensi viikolla Tampereen apuvälinemessuilla.

Ilmoita asiavirheestä