Venäjä ja YK ha­lua­vat Syy­riaan rau­han­ko­kouk­sen

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov ja Moskovassa vieraileva YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon olivat yhtä mieltä siitä, että Syyriaa käsittelevä kansainvälinen rauh

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov ja Moskovassa vieraileva YK:n pääsihteeri Ban Ki-moon olivat yhtä mieltä siitä, että Syyriaa käsittelevä kansainvälinen rauhankokous olisi järjestettävä viipymättä. Kokoukseen tulisivat ensi kertaa sisällissodan molemmat osapuolet.Syyrian asekaupoista noussutta kansainvälistä meteliä Venäjä ei ymmärrä. Venäjän mukaan asetoimitukset eivät riko kansainvälisiä sopimuksia.

- En ymmärrä, miksi media yrittää luoda tästä kohua, ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi.

Länsimaat ovat paheksuneet sitä, että Venäjä on jatkanut aseiden toimituksia Syyrian hallinnolle sisällissodasta huolimatta.

Lavrovin mukaan asetoimitukset eivät muuta voimasuhteita eivätkä vaikuta sodan lopputulokseen.

- Me toimitamme ensisijaisesti ilmatorjuntaan liittyviä puolustuksellisia aseita.

New York Times -lehti kertoi perjantaina, että Venäjä on viime aikoina toimittanut Syyrian hallinnolle kehittyneitä meritaisteluohjuksia.

YK:n mukaan Syyrian pakolaisia on jo yli 1,5 miljoonaa.

Pakolaiset kertovat YK:lle, että taistelut ovat kiihtyneet Syyriassa entisestään.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä