KHO: Saa­me­lais­kä­rä­jien hal­li­tuk­sen päätös jär­jes­tää uudet vaalit on lain­vas­tai­nen

Saamelaiskäräjien hallituksen päätös järjestää uudet vaalit on lainvastainen, linjaa korkein hallinto-oikeus.

Saamelaiskäräjien hallituksen päätös järjestää uudet vaalit on lainvastainen, linjaa korkein hallinto-oikeus. Sen mukaan Saamelaiskäräjien hallituksella ei ole toimivaltaa ottaa ratkaistavakseen asiaa ja oikeuskysymyksiä, jotka korkein hallinto-oikeus on jo lainvoimaisesti ratkaissut.

Korkeimpaan hallinto-oikeuteen tuli 27 valitusta saamelaiskäräjien hallituksen päätöksestä järjestää uudet vaalit ja olla hyväksymättä KHO:n saamelaisiksi hyväksymiä vaaliluetteloon. Monissa valituksissa oli useita valittajia, joten heitä kertyi kaikkiaan 42.

Saamelaiskäräjien hallituksen päätös järjestää uudet vaalit on siis lainvastainen ja korkein hallinto-oikeus on kumonnut ja poistanut sen.

Korkein hallinto-oikeus on myös hylännyt saamelaiskäräjien vaalilautakunnan purkuhakemukset. Purkua haettiin jo toistamiseen neljän vuonna 2011 vaaliluetteloon merkityn henkilön osalta.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä