TS: Pankin ta­lous­vii­saat uskovat Suomen olevan nel­jän­nen teol­li­sen val­lan­ku­mouk­sen voit­ta­jia

Sveitsiläispankki UBS:n ekonomistit ja asiantuntijat uskovat maailmantalouden kokevat pian yhtä merkittäviä muutoksia kuin ensimmäisen teollisen vallankumouksen aikana.

Pankin talousviisaat toteavat, että vallankumouksen keskipisteessä ovat automaation ja tietoliikenneyhteyksien kehitys.
Pankin talousviisaat toteavat, että vallankumouksen keskipisteessä ovat automaation ja tietoliikenneyhteyksien kehitys.
Kuva: Tapio Maikkola

Sveitsiläispankki UBS:n ekonomistit ja asiantuntijat uskovat maailmantalouden kokevat pian yhtä merkittäviä muutoksia kuin ensimmäisen teollisen vallankumouksen aikana. Asiasta kertoo Suomessa Taloussanomat.

Maailman talousfoorumissa (WEF) tällä viikolla esittelemässään raportissa pankin talousviisaat toteavat, että vallankumouksen keskipisteessä ovat automaation ja tietoliikenneyhteyksien kehitys.

Raportin mukaan Suomi on yksi tämän kehityksen suurimmista voittajista. UBS:n mukaan suurin hyötyjä on Sveitsi. Käkikellomaan jälkeen tulevat Singapore ja Hollanti ja neljäntenä Suomi.

– Moni työvoimavaltainen firma pystynee kasvattamaan voittojaan korvaamalla kalliit työntekijät halvemmilla roboteilla ja älykkäillä ohjelmistoilla, asiantuntijat toteavat.

Kehittyvät maat ovat pankin mukaan suurimmissa vaikeuksissa.

– Monet näistä talouksista yrittävät vielä päihittää edellisten teollisten vallankumousten tuomia haasteita, asiantuntijat kirjoittavat raportissaan.

Ilmoita asiavirheestä